Media w Iranie jednoznacznie negatywnie odbierają konferencję bliskowschodnią w Warszawie, nazywając ją „cyrkiem” zwołanym przez państwa wrogie Irańczykom. Szczyt odbierany jest również jako wstęp do stworzenia izraelsko-arabskiej koalicji, która zdradzi sprawę palestyńską.

Wypowiedzi izraelskiego premiera Benjamina Netanjahu, amerykańskiego wiceprezydenta Mike’a Pence’a oraz polskiego ministra spraw zagranicznych Jacka Czaputowicza jednoznacznie stygmatyzowały Iran, jako rzekomo największe zagrożenie dla Bliskiego Wschodu. Co prawda zdaniem szefa polskiej dyplomacji kwestia irańska nie była poruszana w czasie obrad, lecz podobne tłumaczenia można uznać wręcz za rozpaczliwą chęć utrzymania stosunków dyplomatycznych Warszawy z Teheranem.

Jednoznaczny wydźwięk

Właśnie z takiego założenia wychodzą irańskie media, oczywiście szeroko komentujące warszawski szczyt. Związany z Korpusem Strażników Rewolucji Islamskiej dziennik „Javan”1 wprost pisze o „warszawskim cyrku”, który miał obnażyć słabnący wpływ Stanów Zjednoczonych na pozostałe państwa szeroko pojętego Zachodu. Gazeta eksponuje fakt, że do polskiej stolicy nie przybyli dyplomaci najważniejszych państw Unii Europejskiej. Dlatego Amerykanie w ostatnim czasie starali się ratować wizerunkowo swoją konferencję, która była ostatecznie przedstawiana jako format dyskusji o przyszłości Bliskiego Wschodu.

Zobacz także: Pence: Iran to największe zagrożenie dla pokoju na Bliskim Wschodzie, dąży do kolejnego Holokaustu

„Javan” zauważa jednak, że amerykańska propaganda w tej kwestii zupełnie nie zadziałała, gdyż zachodnie media jeszcze przed szczytem informowały o jego prawdziwym wydźwięku. Gazeta cytuje w tym kontekście Czaputowicza, który miał nadzieję na budowę w trakcie konferencji mostów łączących państwa Bliskiego Wschodu, choć ostatecznie posłużyła ona do promowania polityki wymierzonej w Iran.

Zdradzą Palestyńczyków?

Centrowy dziennik „Ettela’at”2 cytuje natomiast dr Aliego Akbara Welajatiego, byłego ministra spraw zagranicznych i doradcę najwyższego przywódcy Iranu w sprawach międzynarodowych. Jego zdaniem warszawska konferencja ma być preludium do stworzenia sojuszu państw arabskich i Izraela, który będzie działał w interesie Stanów Zjednoczonych chcących wprowadzić swoje własne porządki w świecie muzułmańskim.

Gazeta przypomina, że Izrael chce w najbliższym czasie ujawnić „plan stulecia”, czyli propozycję pokojowego rozwiązania konfliktu z Palestyńczykami. Tak naprawdę, zdaniem autora, ma być on jednak nową formą spisku przeciwko palestyńskiej ludności, który nie ma szans na powodzenie. Welajti twierdzi bowiem, że Palestyńczycy od 1948 roku stawiają dzielny opór państwu syjonistycznemu, natomiast wsparcie ich dążeń jest jedną z podstawowych wartości jakie przyniosła Rewolucja Islamska 1979 roku.

Izrael przyczyną konfliktów

Anglojęzyczna gazeta „Teheran Times”3 nie zgadza się z kolei z głównymi założeniami konferencji. Jej zdaniem prawdziwą przyczyną kryzysów na Bliskim Wschodzie jest ślepe poparcie dla Izraela ze strony Stanów Zjednoczonych. To właśnie Izraelczycy mają pozwalać sobie na ciągłe odbieranie kolejnych połaci terenu Palestyńczykom, co jest pogwałceniem prawa międzynarodowego. Podczas gdy Amerykanie w tym samym czasie postanowili przenieść swoją ambasadę z Tel Awiwu do Jerozolimy.

Zobacz także: Czaputowicz: potępiamy działania Iranu

Do destabilizacji sytuacji w regionie przyczyniła się też zdaniem dziennika polityka USA, którą w latach 80. XX wieku charakteryzowało wsparcie dla Talibów walczących ze Związkiem Radzieckim w Afganistanie. To właśnie dzięki temu konfliktowi doszło do radykalizacji muzułmanów, przypieczętowanej następnie interwencjami w Afganistanie oraz Iraku. Gazeta zwraca również uwagę na wspieranie fundamentalistów przez arabskie monarchie, które poprzez swoją politykę w Iraku i Syrii doprowadziły do narodzin ugrupowań terrorystycznych pokroju Państwa Islamskiego i Frontu al-Nusra.

„Teheran Times” zauważa, że pod wpływem swoich europejskich partnerów Stany Zjednoczone zmieniły oficjalną tematykę warszawskiej konferencji, lecz i tak posłużyła ona głównie do demonizowania Iranu. Taka polityka nie przyniesie jednak zdaniem wydania oczekiwanych rezultatów, zwłaszcza w kontekście dezinformacji szerzonej przez USA, Izrael, Arabię Saudyjską i Zjednoczone Emiraty Arabskie. Kampania wymierzona w Iran jest bowiem nieskuteczna, ponieważ to właśnie dwa ostatnie z tych państw w największej mierze odpowiadają za szerzenie terroryzmu i religijnego radykalizmu w tym regionie świata.

„Góra urodziła mysz”

Pod takim tytułem swój komentarz zamieścił z kolei konserwatywny portal KhabarOnline.ir4, dostrzegając niewielki zakres oddziaływania konferencji promującej „ekstremistyczną” politykę amerykańskiego prezydenta Donalda Trumpa. O niepowodzeniu szczytu ma świadczyć fakt, że Amerykanie mocniej niż kiedykolwiek wcześniej zareagowali na nieobecność w Warszawie przedstawicieli państw Europy Zachodniej oraz niektórych krajów Bliskiego Wschodu.

Zobacz także: Pompeo: tylko konfrontacja z Iranem może doprowadzić do pokoju na Bliskim Wschodzie [+VIDEO]

Jednocześnie portal powołuje się na opinie ekspertów do spraw międzynarodowych, zdaniem których Polska poprzez zacieśnianie więzów ze Stanami Zjednoczonymi stanie się jeszcze bardziej izolowana na arenie europejskiej. Warszawie niechętne mają być bowiem inne europejskie stolice kwestionujące politykę Trumpa, a zwłaszcza państwa do dzisiaj krytykujące nasz kraj za przetrzymywanie i torturowanie osób podejrzewanych o terroryzm w tajnych więzieniach CIA przed kilkunastoma laty.

Marcin Ursyński

1 http://www.javanonline.ir/fa/news/945475/%D8%B3%DB%8C%D8%B1%DA%A9-%D8%A8%DB%8C-%D8%B1%D9%85%D9%82-%D9%88%D8%B1%D8%B4%D9%88

2 https://www.ettelaat.com/etiran/index.php/%D8%AF%DA%A9%D8%AA%D8%B1-%D9%88%D9%84%D8%A7%D9%8A%D8%AA%D9%8A-%D8%A7%D8%AC%D9%84%D8%A7%D8%B3-%D9%88%D8%B1%D8%B4%D9%88-%D9%85%D9%82%D8%AF%D9%85%D9%87%E2%80%8C%D8%A7%D9%8A-%D8%A8%D8%B1%D8%A7%D9%8A/

3 https://www.tehrantimes.com/news/432946/Warsaw-meeting-Roots-of-the-crises-in-the-Middle-East

4 https://www.khabaronline.ir/news/1232025/%DB%B4-%D8%AF%D9%87%D9%87-%D9%81%D8%B1%D8%A7%D8%B2%D9%88%D9%86%D8%B4%DB%8C%D8%A8-%D8%B3%DB%8C%D8%A7%D8%B3%D8%AA-%D9%86%D9%87-%D8%B4%D8%B1%D9%82%DB%8C-%D9%86%D9%87-%D8%BA%D8%B1%D8%A8%DB%8C-%D8%A7%D8%B2-%D8%A2%D8%B1%D9%85%D8%A7%D9%86-%D8%AA%D8%A7-%D9%88%D8%A7%D9%82%D8%B9%DB%8C%D8%AA

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz