W Polsce mieszka i pracuje 1,5 miliona Ukraińców – podało w poniedziałek radio RMF FM powołując się na badanie wykonane przez agencję pracy tymczasowej EWL S.A. oraz Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego. Z sondażu wynika, że 45. proc. z nich chce wyjechać, z czego co trzeci do Niemiec, lecz jedynie 2,6 proc. spełnia kryteria postawione przez niemiecki rząd.

EWL S.A. oraz Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego w dniach 17. kwietnia – 31. maja br. zrealizowały badanie socjologiczne „Pracownik z Ukrainy – między Polską a Niemcami”, w ramach którego przeprowadzono indywidualne wywiady z 855 obywatelami Ukrainy, którzy przyjechali do Polski za pracą.

W badania wynika, że od 2018 roku o 7 pkt. procentowych wzrosło zainteresowanie ukraińskich gastarbeiterów wyjazdem z Polski do pracy w innym kraju. Obecnie co trzeci Ukrainiec chciałby wyjechać z Polski do pracy w Niemczech. 13 proc. wskazało na Czechy, 7,2 proc. na Szwecję, 6,8 proc. na Holandię a 6,6 proc. na Norwegię. W sumie 45 proc. Ukraińców, którzy obecnie zarabiają w Polsce, chciałoby pracować w innym kraju niż Polska.

Badanie wykazało, że ponad 3/4 respondentów miało wiedzę, iż Niemcy chcą zliberalizować wymogi dostępu do swojego rynku pracy dla osób spoza UE. Gorzej było ze znajomością wymogów, które prawdopodobnie będą obowiązywać w Niemczech od przyszłego roku – ponad połowa ich nie znała. Jeszcze mniej spełniało podstawowe warunki, które Niemcy stawiają przybyszom – znajomość języka niemieckiego oraz wykształcenie. Jak policzyli badacze, tylko około 7,6 proc. Ukraińców, którzy noszą się z zamiarem wyjazdu z Polski do Niemiec, spełnia te warunki. Przekłada się to na 2,6 proc. ogółu Ukraińców, którzy pracują w naszym kraju.

Ukraińców może zatrzymać w Polsce perspektywa otrzymania pozwolenia na pobyt lub obywatelstwa – dla 22 proc. badanych był to istotny czynnik przemawiający za pozostaniem w Polsce. Dwie trzecie chcących wyjechać deklarowało, że zmieni swoje plany, jeśli otrzyma podwyżkę wynagrodzenia. W naszym kraju może ich też zatrzymać perspektywa darmowego zakwaterowania od pracodawcy oraz niższa bariera językowa. Tylko co 10. z nich nic nie powstrzyma przed wyjazdem z Polski.

Według RMF FM z szacunków wynika, że w Polsce mieszka i pracuje 1,5 mln Ukraińców. Medium to nie podaje, w jaki sposób uzyskano takie szacunki.

CZYTAJ TAKŻE: Dane z sieci telefonii komórkowych pozwoliły policzyć, ilu jest Ukraińców w Polsce

Kresy.pl / rmf24.pl / PAP / forbes.pl

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply