Szef kancelarii premiera Michał Dworczyk powiedział, że nowelizacja ustawy o radiofonii i telewizji wymierzona jest w podmioty z “państw niedemokratycznych”.

Czołowy polityk obozu rządzącego sprzeciwił się używaniu wobec projektu nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji określenia “lex TVN”. W czwartkowym wywiadzie dla Programu 1 Polskiego Radia Dworczyk powiedział – “Te rozwiązania, które proponujemy, są powszechnie stosowane w Europie, mają one wprowadzić pewne standardy, które w innych krajach funkcjonują od lat, więc tutaj nie ma nic nadzwyczajnego w tym rozwiązaniu.” – zacytował jego słowa portal rp.pl.

Szef kancelarii premiera tłumaczył, że to nie należąca do Amerykanów telewizja jest celem działań ustawodawczych obozu Prawa i Sprawiedliwości. “Formułując takie poprawki trzeba mieć w pamięci, co stoi za w ogóle za pomysłem tego rodzaju rozwiązań legislacyjnych. Chcemy zabezpieczyć polskie media przed przejęciem przez kapitał z krajów, które są krajami niedemokratycznymi, a w konsekwencji można mieć obawy, że takie media wpływałyby na proces na przykład wyborczy w Polsce.” – powiedział Dworczyk.

Powołując się na przykłady Francji, Niemiec i innych krajów Unii Europejskiej , zadeklarował on – “Nie będziemy w takim razie w konsekwencji tego popierać takich rozwiązań, które by mogły tej idei czy sensowi ustawy zagrozić.”  Dworczyk dodał – “Najlepiej tego rodzaju wątpliwości rozwiązywać, czy rozwiewać w drodze dialogu i my cały czas rozmawiamy z naszymi partnerami zarówno w Zjednoczonej Prawicy, ale również poza obozem Zjednoczonej Prawicy.”

Jak pisaliśmy, projekt nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji wniesiony do Sejmu przez posłów Prawa i Sprawiedliwości zakłada doprecyzowanie regulacji umożliwiających przeciwdziałanie przez KRRiT przejęciu kontroli nad nadawcami RTV przez podmioty spoza UE. Nowe przepisy mają zapobiec przejmowaniu mediów w Polsce przez podmioty spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego (UE plus Islandia, Liechtenstein i Norwegia), w tym także przez podmioty zależne zarejestrowane na obszarze EOG. Może to uderzyć w Grupę TVN, której właścicielem jest amerykański koncern Discovery zarządzający nią za pośrednictwem spółki zarejestrowanej w Holandii.

W reakcji na to doradca sekretarza stanu USA Derek Chollet postawił pod znakiem zapytania przyszłe amerykańskie inwestycje w Polsce, jeśli stacji TVN24 nie zostanie przedłużona koncesja. Powiedział, że omawiana sprawa ma interesować samego prezydenta USA Joe Bidena. Przeciwko projektowi nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji wypowiedzieli się także szef przedstawicielstwa dyplomatycznego USA w Polsce oraz rzecznik Departamentu Stanu.

rp.pl/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply