Google obiecało zapłacić francuskiej prasie około 63 mln euro. Ma to na celu zakończenie sporu o prawa autorskie, który trwa ponad rok.

Alphabet, macierzysta firma Google, zgodziła się zapłacić około 63 mln euro grupie francuskich mediów w zamian za zakończenie sporów w kwestii praw autorskich – podał portal BFM TV w piątek. Kwota rekompensaty będzie wynosiła 18 mln euro rocznie przez kolejne 3 lata oraz 10 mln na zakończenie sporu. Google odmówił komentarza w opisywanej sprawie.

Niepotwierdzone informacje wskazują, że największą kwotę miałby otrzymać dziennik „Le Monde” – około 1,3 mln euro. Liste miałby zamykać „La Voix de la Haute” – kwotą 13 741 dolarów.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

W zeszły miesiącu strony sporu ogłosiły porozumienie. Nie podano jednak szczegółowych informacji w tym zakresie.

Związek Niezależnych Internetowych Wydawców Informacji (Spiil) wydał 8 lutego bieżącego roku oświadczenie, w którym wyraził żal, że francuskie media nie zbudowały „wspólnego frontu” przeciw gigantowi technologicznemu. W związku z tym nie wszyscy dostaną pieniądze za treści publikowane w Internecie.

Dodatkowo dzienniki „Le Monde”, „Le Figaro” oraz „Liberation” i ich grupy medialne miały wynegocjować kwoty około 3 mln euro rocznie, zgadzając się współpracę z Google w celu sprzedaży subskrypcji przy pomocy usługi oferowanej przez Google – informuje portal w oparciu o źródło znające sprawę.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Zobacz także: Twitter zdecydował ws. Trumpa – został zablokowany na zawsze

„Nietransparentne umowy nie zapewniają sprawiedliwego traktowania wszystkich wydawców gazet, ponieważ wzór obliczeniowy nie jest podawany do wiadomości publicznej (…) Google wykorzystał nasze podziały” – napisał Spiil w oświadczeniu.

Prezes zarządu „Le Monde” Louis Dreyfus odmówił komentarza w opisywanej sprawie. Podobnie przedstawiciele „Le Figaro” i „Liberation”.

Zobacz także: WSJ: Wielkie firmy technologiczne umocniły swoją pozycję przez pandemię

bfmtv.com / reuters.com / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz