Chcemy wynegocjować dobry budżet UE dla Polski, ta debata będzie się jeszcze toczyła kilka miesięcy; na pewno w najbliższy czwartek i piątek na szczycie w Brukseli nie zapadną ostateczne rozstrzygnięcia – stwierdził we wtorek szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów – Michał Dworczyk.

Jak informuje Polska Agencja Prasowa (PAP), w czwartek premier Mateusz Morawiecki uda się do Brukseli. Będzie reprezentował Polskę w nadzwyczajnym posiedzeniu Rady Europejskiej. Będzie ono poświęcone wieloletniemu budżetowi UE na lata 2021-2027.

Zobacz także: Budżet UE po 2020: Wyższe składki dla państw, wspólnotowy podatek i niższe fundusze m.in. dla rolników

Podczas wtorkowej rozmowy w TVN 24, dotyczącej unijnego szczytu, został zapytany o kwestie negocjacji budżetowych. „Chcemy wynegocjować dobry budżet dla Polski, wiemy że bardzo ważne są zabiegi o fundusze związane z rolnictwem” – stwierdził Dworczyk. Jego zdaniem w tej kwestii strona polska ma wsparcie partnerów, m.in. Francji.

Dodał, że aktualnie trwa debata na temat nowego budżetu UE. „Ta debata będzie jeszcze toczyła się kilka miesięcy. Na pewno w najbliższy czwartek i piątek, kiedy będzie miał miejsce szczyt w Brukseli nie zapadną rozstrzygnięcia ostateczne” – stwierdził minister. Jego zdaniem mówienie dziś o konkretnych kwotach byłoby przedwczesne.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Szef KPRM został zapytany także o to, czy polski rząd planuje zapobiec mechanizmowi powiązania wypłaty unijnych środków z praworządnością. Jego zdaniem taki mechanizm byłby niemożliwy. „Taki mechanizm byłby niezgodny z traktatami unijnymi. Mówili o tym sami prawnicy unijni” – odparł Dworczyk. Jego zdaniem wprowadzenie takiego powiązania oznaczałoby uznaniowe podejście ze strony UE. „W związku z tym jestem przekonany, że tego rodzaju pomysły – które niestety są wspierane przez polityków opozycji – a mogłyby być szkodliwe dla Polski, nie zostaną wprowadzone” – dodał minister.

Zobacz także: RMF: Komisja Europejska „zaniepokojona” ustawą dyscyplinującą sędziów

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Jak informuje PAP, w piątek w Brukseli został przedstawiony przez źródła unijne nowy schemat negocjacyjny. Jest to dokument, na podstawie którego będą toczone negocjacje na czwartkowym szczycie. Schemat zakłada, że wydatki UE w latach 2021-2027 będą odpowiadały 1,074 proc. połączonego Dochodu Narodowego Brutto (DNB) 27 państw członkowskich.

Zobacz także: TSUE: informacje o karach dla Polski nie pochodzą z Trybunału 

www.pap.pl / wnp.pl / kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz