W sieci pojawiło się nagranie spotkania byłego prezydenta Ukrainy z posłami Parlamentu Europejskiego. Deputowani PiS uśmiechali się gdy Poroszenko wzniósł hasło OUN-UPA.

Były prezydent Ukrainy, który niedawno zdecydowanie przegrał wybory z Wołodymyrem Zełenskim i którego partia w najnowszych sondażach osiąga poparcia na poziomie około 8%, w środę spotkał się Parlamencie Europejskim z grupą tak zwanych „Przyjaciół Ukrainy”. W jej skład wchodzą także deputowani z Polski. Sam Poroszenko zamieścił na Twitterze krótkie nagranie swojego wejścia do siedziby PE w Strasburgu i powitania z europosłami. W grupie tej ktoś, prawdopodobnie jeden z deputowanych PE, wzniósł hasło „Sława Ukraini”, na co Poroszenko odpowiedział jego drugą częścią „Herojam sława”.

 

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

Zawołanie to było hasłem Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów organizującej zamachy terrorystyczne przeciw Polakom w II Rzeczpospolitej, a także UPA, która przeprowadziła ludobójstwo 100 tys. Polaków na Kresach Południowo-Wschodnich. Zawołanie to zostało spopularyzowane na Ukrainie i przyjęte przez instytucje publiczne właśnie wtedy gdy Poroszenko pełnił funkcję prezydenta Ukrainy.

Na krótkim nagraniu jakie zamieścił były prezydent Ukrainy widać, że w chwili gdy wykrzykiwał on banderowskie hasło w sali obecni byli deputowani Prawa i Sprawiedliwości Ryszard Czarnecki i Witold Waszczykowski. Obaj uśmiechają się w czasie gdy wybrzmiewa zawołanie OUN-UPA.

Kresowy Przegląd Tygodnia

Zgoda RODO: Wyrażam zgodę na wykorzystywanie przez FUNDACJA KOMPANIA KRESOWA, ul. Gen. Władysława Sikorskiego 166 / 0.03, 18-400 Łomża moich danych osobowych przesłanych w niniejszym formularzu w celu otrzymywania informacji drogą elektroniczną.
Możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie, klikając link w stopce naszych e-maili.

Według informacji Poroszenki, w pierwszym spotkaniu grupy „Przyjaciół Ukrainy” w nowej kadencji Parlamentu Europejskiego wzięło udział „prawie 30 deputowanych” i trwało ono „prawie dwie godziny”. W czwartek były prezydent Poroszenko będzie uczestniczyć w posiedzeniu PE na którym deputowani tej izby będą dyskutować o projekcie rezolucji w sprawie Ukrainy.

censor.net.ua/kresy.pl

 

Czytaj kolejny artykuł
3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz