Prezydent uznał przeprowadzoną przez Prawo i Sprawiedliwość nowelizację Kodeksu Wyborczego za „próbę wymuszania” dwupartyjności w wyborach do Parlamentu Europejskiego.

Pod koniec lipca politycy PiS przeforsowali zmianę Kodeksu Wyborczego, która w wyborach do Parlamentu Europejskiego zmieniła sposób liczenia oddanych głosów w taki sposób, że uprzywilejowuje ona największe partie. Wywołało to liczne głosy protestu sugerujące, że wybory do PE tracą w ten sposób cechę proporcjonalności w odzwierciadlaniu poglądów politycznych społeczeństwa.

W piątek przedstawiciele ruchu Kukiz’15, PSL, partii Razem oraz Prawicy Rzeczypospolitej skierowali do prezydenta Andrzeja Dudy list z apelem by zawetował nowelizację Kodeksu Wyborczego. Prezydent wypowiedział się na ten temat w opublikowanym dzisiaj wywiadzie dla „Dziennika Gazety Prawnej”.

„Przysługuje mi 21 dni na przeanalizowanie tej ustawy. Biuro Prawa i Ustroju w mojej kancelarii taką analizę szykuje, ale i ja sam przyglądam się temu aktowi prawnemu i historii prac nad nim. I mówię szczerze: mam ogromne wątpliwości, czy to powinna być część polskiego systemu prawnego” – stwierdził Andrzej Duda – „Nie widzę potrzeby tak fundamentalnego ograniczania dostępu do parlamentu europejskiego. Wszyscy przyznają, że realny próg wyborczy będzie podniesiony do poziomu co najmniej 11, 12%. To w praktyce eliminuje mniejsze ugrupowania. Jakaś część polskiego społeczeństwa będzie miała poczucie pozbawienia reprezentacji w europarlamencie”.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Prezydent uznał nowelizację ordynacji wyborczej przeprowadzoną przez PiS za próbę „wymuszania w ten sposób systemu dwupartyjnego”. Andrzej Duda stwierdził – „Czy ktoś dziś twierdzi serio, że ugrupowań jest w polskim parlamencie zbyt wiele? Rozkład jest dość klarowny. Możliwości zawierania koalicji są, i to wystarczy”. Dlatego też zadeklarował – „Mocno skłaniam się w kierunku zablokowania tej propozycji”.

Czytaj także: PiS odrzucił ważną poprawkę posła Winnickiego do ordynacji wyborczej do europarlamentu

onet.pl/kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz