Były szef MON Antoni Macierewicz potwierdził, że dwaj wiceministrowie obrony, Dominik Smyrgała oraz Bartłomiej Grabski, zostali zdymisjonowani. Podziękował im „za pełną poświęcenia służbę Polsce”.

Jak informowaliśmy wcześniej, w piątek pojawiły się nieoficjalne informacje o tym, że co najmniej trzech wiceministrów obrony narodowej, w tym Bartosz Kownacki, który odpowiadał m.in. za zakupy dla armii, straciło stanowiska. Poza nim podawano, że odwołano Dominika Smyrgałę i Bartłomieja Grabskiego, uważanych za bliskich współpracowników byłego szefa MON, Antoniego Macierewicza.

W sobotę do sprawy na Twitterze odniósł się sam Macierewicz.

– W związku ze zdymisjonowaniem wiceszefów MON Dominika Smyrgały i Bartłomieja Grabskiego, składam im wszystkim serdeczne podziękowania za pełną poświęcenia służbę Polsce – napisał Macierewicz na Twitterze. – To wyrazy wdzięczności za ponad dwuletnią pracę nad odbudową Wojska Polskiego, organizacją Szczytu NATO, wkład w obecność w Polsce sił zbrojnych Stanów Zjednoczonych i NATO, budowę Wojsk Obrony Terytorialnej i modernizację armii.

Szczególne podziękowania Macierewicz skierował do zespołu byłego już wiceministra Smyrgały, „za skuteczne przygotowanie planów i rozmów dotyczących utworzenia w Polsce stałych baz i zwiększenia kontyngentu wojsk amerykańskich”.

Smyrgała był wcześniej szefem jego gabinetu politycznego. Grabski odpowiadał między innymi za sprawy specjalne w wojsku. W ubiegłym tygodniu Bogdana Ścibuta na stanowisku dyrektora generalnego MON zastąpił Andrzej P. Jarema.

Spekulacje nt. odwołania wiceministrów z MON przez nowego szefa resortu, Mariusza Błaszczaka wywołało m.in. usunięcie nazwisk i profili wszystkich wiceszefów MON z oficjalnej strony ministerstwa. Nieoficjalnie podawano, że odwołany miał zostać Bartosz Kownacki, a wraz z nim Smyrgała i Grabski.  Nie było wiadomo, czy podobna sytuacja dotyczyła Tomasza Szatkowskiego, który odpowiadał m.in. za kontakty z innymi krajami sojuszniczymi w ramach NATO, a także za Strategiczny Przegląd Obronny. Wcześniej był szefem think-tanku Narodowe Centrum Studiów Strategicznych. Według części źródeł, m.in. „Gazety Wyborczej”, Szatkowski jako jedyny wiceminister miał pozostać na stanowisku.

Resort obrony nie potwierdził doniesień mediów nt. odwołania wiceministrów.

Twitter.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply