Według nieoficjalnych informacji, stanowiska straciło co najmniej trzech wiceministrów obrony narodowej, w tym Bartosz Kownacki, który odpowiadał m.in. za zakupy dla armii.

Spekulacje nt. odwołania wiceministrów z MON przez nowego szefa resortu, Mariusza Błaszczaka wywołało m.in. usunięcie nazwisk i profili wszystkich wiceszefów MON z oficjalnej strony ministerstwa. W zakładce „kierownictwo” wyświetla się jedynie, wg stanu na godz. 21:50 w piątek 19 I, profil ministra Błaszczaka.

Według dziennikarza Marcina Makowskiego, stanowisko stracił Bartosz Kownacki. Źródła portalu Onet potwierdzają te doniesienia. Kownacki do 2009 roku pracował w KPRP, był także asystentem Jana Olszewskiego. Ponadto, pracował także w Służbie Kontrwywiadu Wojskowego i był także członkiem Komisji Weryfikacyjnej WSI. Według portalu Onet.pl, za czasów, gdy ministrem obrony był Antoni Macierewicz, Kownacki miał kilkakrotnie rozważać dymisję. Powodem tego miały być rozbieżności w sprawie zakupu broni dla polskiej armii.

PRZECZYTAJ: Kolejny zwrot ws. Patriotów? MON ma wątpliwości ws. radaru Raytheona i rakiet SkyCeptor

Z kolei według „Rzeczpospolitej”, stanowiska straciło też co najmniej dwóch innych wiceministrów: Dominik Smyrgała i Bartłomiej Grabski, uchodzący za bliskich współpracowników odwołanego szefa MON, Antoniego Macierewicza. Smyrgała był wcześniej szefem jego gabinetu politycznego. Grabski odpowiadał między innymi za sprawy specjalne w wojsku.

Nie wiadomo, czy podobna sytuacja dotyczy Tomasza Szatkowskiego, który odpowiadał m.in. za kontakty z innymi krajami sojuszniczymi w ramach NATO, a także za Strategiczny Przegląd Obronny. Wcześniej był szefem think-tanku Narodowe Centrum Studiów Strategicznych, blisko związanego z amerykańską neokonserwatywną Potomac Foundation, którą kieruje prof. Philip Karber, były oficer US Marines i doradca strategiczny w Pentagonie, ekspert ds. bezpieczeństwa, który forsował w Polsce i NATO daleko posunięte wspieranie Ukrainy w kontekście konfliktu w Donbasie. Według części źródeł, m.in. „Gazety Wyborczej”, Szatkowski jako jedyny wiceminister miał pozostać na stanowisku.

Przy próbach wejścia na profile wszystkich dotychczasowych wiceministrów pojawia się komunikat o błędzie.

Jak podaje “Rz”, do MON przechodzi z kolei Sebastian Chwałek, który wcześniej był wiceministrem MSWiA, gdzie zajmował się repatriacją.

Onet.pl / rp.pl / mon.gov.pl / Kresy.pl

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply