W ramach 18. Dywizji Zmechanizowanej powstanie nowa brygada

Minister obrony Mariusz Błaszczak zapowiedział utworzenie nowej, czwartej brygady w ramach 18. Dywizji Zmechanizowanej.

We wtorek podczas wizyty w Siedlcach, gdzie mieści się dowództwo 18 Dywizji Zmechanizowanej, minister obrony Mariusz Błaszczak zapowiedział utworzenie w jej składzie nowej brygady. Ma to być 18 Brygada Zmotoryzowana, która będzie stacjonowała na terenie województw lubelskiego i podkarpackiego. Jej dowództwo zostanie ulokowane w Poniatowej.

– Dowództwo 18 Brygady Zmotoryzowanej będzie mieściło się w Poniatowej w województwie lubelskim, a jej pododdziały będą stacjonowały w pięciu miejscowościach na terenie województw lubelskiego i podkarpackiego – wyjaśnił Błaszczak. Brygada docelowo ma liczyć 6 tysięcy żołnierzy.

 

Szef MON podpisał już stosowne dokumenty w tej sprawie. Wyjaśnił, że tworzenie nowej brygady wynika z tzw. systemu czwórkowego. Zakłada on, że każdej dywizji będą podporządkowane cztery brygady składające się z czterech batalionów.

Minister podkreślił, że nowe jednostki są powoływane przede wszystkim po to, by odstraszyć agresora. – Wojsko Polskie musi być silne, w związku z tym jest coraz liczniejsze i wyposażane w nowoczesną broń – powiedział. – Naszym zadaniem jest zbudowanie takiej siły Wojska Polskiego, aby agresor nie odważył się na przekroczenie granicy z Polską – dodał.

Gen. dyw. Arkadiusz Szkutnik, dowódca 18 Dywizji Zmechanizowanej, zwrócił uwagę, że jest ona najlepiej i najszybciej rozwijającym się związkiem taktycznym w Wojsku Polskim.

– Decyzja o rozpoczęciu formowania 18 Brygady Zmotoryzowanej jest dopełnieniem potężnych zdolności bojowych 18 Dywizji Zmechanizowanej – powiedział dowódca 18 Dywizji, gen. dyw. Arkadiusz Szkutnik. Zaznaczył, że nowa jednostka będzie formowana od podstaw. Proces tworzenia podzielono na dwa etapy. Pierwszy zaplanowano na lata 2023–2025, drugi 2026–2030. Łącznie ma liczyć 6 tys. żołnierzy. Ma zostać wyposażona w czołgi Abrams w wersji SEPv3, systemy artylerii rakietowej Chunmoo oraz armatohaubice K9.

Generał dodał, że w 2030 roku 18 Dywizja Zmechanizowana osiągnie pełną zdolność bojową. Ma wówczas liczyć 21 tys. żołnierzy. – To potężna siła odstraszania, ale i potężna siła bojowa – ocenił gen. Szkutnik.

Przypomnijmy, że na początku września br. Ministerstwo Obrony Narodowej podało, że jeszcze w tym roku rozpocznie się formowanie szóstej polskiej dywizji, która będzie operować w centralnej Polsce.

polska-zbrojna.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply