Ministerstwo Obrony Narodowej chce ułatwić loty nad Polską samolotom sił natowskich. Ma się to stać przy pomocy „Rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej w sprawie przekraczania granicy państwowej i lotów obcych wojskowych statków powietrznych w przestrzeni powietrznej Rzeczypospolitej Polskiej” – twierdzi portal defence24,

Zmiany zaproponowane przez MON miałyby zrealizować postanowienia szczytu NATO z 2018 roku, który odbył się w Brukseli. Projekt zakłada, skrócenie procedury uzyskiwania zgody na lądowanie samolotów wojskowych w Polsce. W przypadku samolotów z państw nie będących częścią NATO lub Unii Europejskiej procedura skróci się z dziesięciu do pięciu dni, w przypadku państw członkowskich do trzech.

Defence24 cytuje paragraf dziewiąty projektu: „Lot, na który Dowódca Operacyjny Rodzajów Sił Zbrojnych udzielił zezwolenia, może być wykonany w przestrzeni powietrznej Rzeczypospolitej Polskiej dostępnej dla ruchu lotniczego, zgodnie z zasadami korzystania z tej przestrzeni określonymi w ustawie z dnia 3 lipca 2002 r. – Prawo lotnicze, a także określonymi w ratyfikowanych przez Rzeczpospolitą Polską umowach międzynarodowych i innych umowach zawartych w sposób przez nie dopuszczony.”

Decyzja ta wpisuje się również w postanowienia 17 czerwca 2019 roku w sprawie bezpieczeństwa i obrony w kontekście globalnej strategii Unii Europejskiej, według których komunikacja między państwami i wydawanie decyzji powinny zostać znacznie przyspieszone.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Rozporządzenie ureguluje również ruch sojuszniczych samolotów w polskiej przestrzeni powietrznej i wykorzystanie przez nie polskich lotnisk.

defence24.pl/ kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply