Prezydent USA Donald Trump domaga się na szczycie NATO w Brukseli dwukrotnie wyższego poziomu finansowania zdolności militarnych w państwach Sojuszu.

Według dziennika „Wall Street Journal” prezydent USA domaga się na rozpoczętym w środę szczycie NATO by państwa członkowskie zobowiązały się do finansowania celów wojskowych nie na dotychczas przyjętym poziomie 2% PKB lecz na dwukrotnie wyższym – 4% PKB. Trump chce zobowiązać członków Sojuszu do osiągnięcia tego poziomu finansowania do 2024 roku. Postulat taki postawił na zamkniętym posiedzeniu przywódców państw członkowskich.Prezydent Trump może mieć poważny problem z przeforsowaniem swojego postulatu na forum NATO biorąc pod uwagę, że próg 2% PKB środków przeznaczanych na cele wojskowe osiąga obecnie pięć z 29 państw członkowskich Sojuszu. Niemcy, najbogatszy europejski członek NATO, przeznaczają na cele związane z potencjałem militarnym około 1% PKB. I to  właśnie Niemcy stały się jednym z głównych adresatów krytyki Trumpa w czasie trwającego szczytu.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Jako główny cel polskie władze stawiają sobie za cel wzmocnienie obecności militarnej USA w Polsce. Od miesięcy w mediach pojawiają się spekulacje o możliwym zmniejszeniu kontyngentu sił amerykańskich stacjonujących na stałe w Niemczech od czasów „zimnej wojny” i przeniesienia części z nich do Polski.

Czytaj także: Prezydent Duda spotkał się z Trumpem – między salą a windą? [+FOTO]

wsj.com/kresy.pl

Reklama

Tagi: , , , ,

Dlaczego zdecydowaliśmy się na ograniczenie dostępu do naszych treści?

Ponieważ nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Zawsze ktoś za nie płaci. Jeśli Czytelnicy nie wezmą na swoje barki finansowej odpowiedzialności za istnienie niezależnych, oddolnych inicjatyw dziennikarskich, takich jak Kresy.pl, wówczas na rynku pozostaną wyłącznie niskiej jakości tabloidy oraz media finasowane przez wielkie korporacje, partie polityczne i różnego rodzaju lobbies.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl to 20000 zł. 7-osobowa redakcja pracuje w pełnym wymiarze i praca ta jest naszym podstawowym, najczęściej jedynym, źródłem dochodu. Kresy.pl nie powstają po godzinach, tworzone przez amatorów. Portal jest tworzony przez wykwalifikowanych dziennikarzy oraz specjalistów z zakresu polityki międzynarodowej, którzy codziennie starają się dotrzeć do informacji istotnych z punktu widzenia interesu naszej politycznej wspólnoty.

Jeśli cenisz naszą pracę, jeśli z niej korzystasz i uważasz, że zamknięcie portalu Kresy.pl byłoby stratą, prosimy dołącz do grona osób, które współtworzą finansowe podstawy funkcjonowania naszego serwisu.
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz