Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Zwierzchnik Sił Zbrojnych Andrzej Duda podpisał postanowienia o mianowaniu – z dniem 7 lutego 2023 r. – na stanowisko Dowódcy Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych generała broni Wiesława Kukuły oraz na stanowisko Dowódcy Wojsk Obrony Terytorialnej generała brygady Macieja Klisza.

Zmiany na stanowiskach dowódczych związane są z zakończeniem kadencji generała Jarosława Miki na stanowisku Dowódcy Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych oraz generała broni Wiesława Kukuły na stanowisku Dowódcy Wojsk Obrony Terytorialnej.

Prezydent RP zdecydował także o nadaniu Krzyża Oficerskiego Orderu Odrodzenia Polski generałowi Jarosławowi Mice.

Uroczystość wręczenia przez Prezydenta RP aktów mianowania oraz orderu odbędzie się w poniedziałek 6 lutego br. w Pałacu Prezydenckim.

CZYTAJ TAKŻE: Błaszczak: tworzymy nowe brygady WOT, celem co najmniej 50 tys. żołnierzy Obrony Terytorialnej

Gen. Wiesław Kukuła, nowy dowódca generalny Rodzajów Sił Zbrojnych, urodził się 16 marca 1972 w Częstochowie. Od 2012 r. dowodził Jednostką Wojskową Komandosów w Lublińcu. Jest absolwentem Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Łączności oraz studiów magisterskich na WAT na kierunku elektronika i telekomunikacja. Po ukończeniu szkoły oficerskiej w 1996 r. Kukuła służył w 1. pułku specjalnym, a w latach 2003-04 w Polskim Kontyngencie Wojskowym w Iraku. Od 2006 r. pełnił służbę w Dowództwie Wojsk Specjalnych.

Gen. Kukuła nominację na dowódcę Wojsk Obrony Terytorialnej otrzymał we wrześniu 2016 roku. Pełnił tę funkcję od 1 stycznia 2017 roku do 31 grudnia 2022 roku.

Gen. Maciej Klisz był zastępcą dowódcy WOT od 2020 r., wcześniej sprawował funkcję szefa sztabu formacji. Pracował też m.in. w Dowództwie Wojsk Specjalnych, był też szefem sztabu Jednostki Wojskowej Komandosów. Brał udział w misjach w Bośni i Hercegowinie, a także Afganistanie.

Kończący kadencję na stanowisku Dowódcy Generalnego RSZ gen. Mika pełnił tę funkcję od 2017 roku. Wcześniej m.in. dowodził 11. Lubuską Dywizją Kawalerii Pancernej, był szefem sztabu 12. Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej, służył także w ramach PKW w Iraku, brał także udział w misji ISAF w Afganistanie. Prezydent zdecydował także o nadaniu generałowi Jarosławowi Mice Krzyża Oficerskiego Orderu Odrodzenia Polski.

Kresy.pl / bbn.gov.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz