Tworzymy nowe brygady Wojsk Obrony Terytorialnej – na Lubelszczyźnie, Podkarpaciu czy Mazowszu. Celem jest wojsko liczące co najmniej 300 tys. żołnierzy, w tym 50 tys. żołnierzy WOT – oświadczył w sobotę szef MON Mariusz Błaszczak. Dodał, że teraz jest 164 tys. żołnierzy różnych formacji.

Wicepremier i szef MON wziął w sobotę udział w zaprzysiężeniu 68 żołnierzy 2. Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej. „Tworzymy nowe brygady Wojsk Obrony Terytorialnej – tu na Lubelszczyźnie powstała kolejna brygada WOT; również w województwie podkarpackim – dwie brygady WOT, w woj. mazowieckim Stołeczna Brygada WOT. Rozbudowujemy liczebnie Wojsko Polskie – dziś i jutro w ośmiu brygadach 370 żołnierzy WOT złoży lub już złożyło przysięgę” – oświadczył, cytowany przez portal WNP.

Błaszczak podkreślił, że w ubiegłym roku do wojska wstąpiła rekordowa liczba żołnierzy – 13 742 żołnierzy zawodowych.

Jak wskazał szef MON, obok nowych jednostek WOT powstają również nowe jednostki wojska zawodowego. „Tu w woj. lubelskim także – niebawem będę miał zaszczyt i przyjemność odwiedzić województwo lubelskie i ogłosić powstanie nowego garnizonu” – zadeklarował. Dodał, że nowe jednostki wejdą w skład 18. Dywizji Zmechanizowanej.

„Wojska Obrony Terytorialnej będą się dynamicznie rozwijać. WOT liczy 36 tys. żołnierzy; naszym celem jest to, żeby Wojsko Polskie liczyło co najmniej 300 tys. żołnierzy, w tym 50 tys. żołnierzy WOT i 250 tys. żołnierzy zawodowych. Dziś pod bronią mamy 164 tys. żołnierzy różnych formacji” – oświadczył.

Zobacz także: MON zapowiada 250 tys. żołnierzy. W obecnym tempie osiągniemy to w ciągu kilkudziesięciu lat

Przypomnijmy, że w czerwcu ub. roku minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak zapowiedział utworzenie dwóch kolejnych dywizji ogólnowojskowych Wojska Polskiego. „Docelowo wojsko posiadać będzie sześć związków taktycznych” – ogłosił Błaszczak – „z odpowiednim komponentem wsparcia i zabezpieczenia bojowego”.

„Na bazie obserwacji tego, co dzieje się za naszą wschodnią granicą, potwierdziło się to, co rząd PiS i Zwierzchnik Sił Zbrojnych, pan prezydent Andrzej Duda, mówili już od dawna: Polska potrzebuje wojska licznego, dobrze wyposażonego, nowoczesnego i przede wszystkim zdolnego do samodzielnej obrony naszych granic” – podkreślił wówczas.

Zobacz także: Błaszczak: Powstaje nowa dywizja Wojska Polskiego. Otrzyma czołgi K2 i Abrams

wnp.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz