Zgodnie z zapowiedziami MON, jeszcze w tym roku rozpocznie się formowanie szóstej polskiej dywizji, które będzie operować w centralnej Polsce.

W czwartek rano Informacyjna Agencja Radiowa poinformowała, że zapadła decyzja o powstaniu nowej dywizji w polskiej armii. Ma ona zostać zlokalizowana wzdłuż Wisły, w centralnej części Polski. Według ustaleń IAR, kierownictwo resortu obrony narodowej miało ogłosić utworzenie szóstego związku taktycznego w polskim wojsku w najbliższych dniach.

W piątek informacje te potwierdził minister obrony Mariusz Błaszczak, w rozmowie na antenie Programu 1 Polskiego Radia.

 

– Jeszcze w tym roku przystąpimy do formowania szóstej dywizji – poinformował w minister Błaszczak. – Formułujemy piątą, podlaską dywizję, a niebawem przystąpimy do tworzenia kolejnej – dodał.

Przypomnijmy, że na początku tego roku szef MON Mariusz Błaszczak poinformował, że zatwierdzona została koncepcja sformowania piątek polskiej dywizji. To 1 Dywizja Piechoty Legionów, zlokalizowana między 16. i 18. Dywizją Zmechanizowaną. Będzie działała przede wszystkim na terenie województwa podlaskiego. Zgodnie z zapowiedziami, jej jednostki powstaną m.in. w Łomży, Grajewie, Kolnie i Siemiatyczach, a uzbrojona będzie w czołgi K2 i Abrams. Wiadomo, że od lipca br. formowany jest już batalion zmotoryzowany w Kolnie. Dodajmy, że sformowanie tej dywizji zapowiedziano we wrześniu 2022 roku. Sygnalizowano też wówczas utworzenie kolejnej.

Błaszczak wskazał też wtedy, że nowa dywizja będzie zorganizowana tak, jak teraz formowana jest 18. Dywizja Zmechanizowana i przekształcana 16. Dywizja Zmechanizowana: “w systemie czwórkowym, to znaczy 4 brygady po 4 bataliony w brygadzie”. Brygada pancerna będzie zlokalizowana w Czerwonym Borze i w Siemiatyczach. Powstanie też brygada artylerii, uzbrojona w armatohaubice K9 i Kraby.

Aktualnie, poza 16. i 18. Dywizją Zmechanizowaną istnieje jeszcze 12. Dywizja Zmechanizowana, która operuje na terenie Pomorza Zachodniego oraz 11. Dywizja Kawalerii Pancernej.

Przypomnijmy, że w czerwcu ub. roku minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak zapowiedział utworzenie dwóch kolejnych dywizji ogólnowojskowych Wojska Polskiego. „Docelowo wojsko posiadać będzie sześć związków taktycznych” – ogłosił Błaszczak – „z odpowiednim komponentem wsparcia i zabezpieczenia bojowego”.

IAR / radiokielce.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply