Prezydenci Białorusi i Ukrainy, Aleksandr Łukaszenko i Wołodymyr Zełenski odbyli w środę telefoniczną rozmowę. Politycy umówili się, że złożą sobie wizyty.

Według strony internetowej ukraińskiego prezydenta rozmowa dotyczyła przygotowań do II Forum Regionów Ukrainy i Białorusi, które odbędzie się w październiku tego roku z Żytomierzu na Ukrainie. Łukaszenko wyraził gotowość wzięcia udziału w tym forum na zaproszenie Zełenskiego. Szefowie państw podkreślili znaczenie dalszego rozwoju współpracy dwustronnej w takich dziedzinach, jak produkcja rolna, przemysł spożywczy, transport i tranzyt. Z kolei na stronie internetowej prezydenta Białorusi zauważono, że Łukaszenko jako pomysłodawca tego forum dostrzega jego „wysoką efektywność i korzyść dla gospodarek obu krajów”.

Z komunikatu strony białoruskiej wynika, że prezydenci rozmawiali także o sytuacji w Donbasie. Zełenski podziękował Łukaszence za przygotowanie platformy negocjacyjnej, jaką są rozmowy w Mińsku. Białoruski przywódca zapewnił Zełenskiego, że Białoruś będzie dokładała wszelkich starań dla uregulowania sytuacji w regionie, a Ukraina zawsze może na nią liczyć.

Prezydenci porozmawiali także o sporcie – Zełenski pogratulował Łukaszence sprawnej organizacji II Igrzysk Europejskich, na co Łukaszenko zrewanżował się pochwałą występu ukraińskich sportowców na tych zawodach.

Łukaszenko pogratulował Zełenskiemu zwycięstwa w dwóch tegorocznych kampaniach wyborczych i życzył pomyślności w formowaniu organów władzy. Na koniec rozmowy zaprosił prezydenta Ukrainy do odwiedzenia Białorusi „w dowolnym czasie i w dowolnym formacie”. Jak podała strona białoruska, Zełenski zaproszenie „z zadowoleniem” przyjął.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Przypomnijmy, że od czasu objęcia w maju br. urzędu prezydenta Zełenski rozmawiał telefonicznie z prezydentem Rosji Władimirem Putinem i prezydentem USA Donaldem Trumpem. W pierwszą zagraniczną podróż udał się do Brukseli, później odwiedził Paryż i Berlin. Planowany jest jego przyjazd do Polski z okazji obchodów 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej.

CZYTAJ TAKŻE: Łukaszenko: problemu wojny na Ukrainie nie można pozostawić naszym dzieciom

Kresy.pl / president. gov.by / president.gov.ua

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz