Łukaszenko: problemu wojny na Ukrainie nie można pozostawić naszym dzieciom

Podczas I Forum Regionów Ukrainy i Białorusi prezydent Aleksandr Łukaszenko zaoferował białoruską pomoc w zakończeniu konfliktu na wschodzie Ukrainy – podała ukraińska telewizja ZIK.

W dniach 25-26. października br. w Homlu na Białorusi z udziałem prezydentów Aleksandra Łukaszenki i Petra Poroszenki odbywa się I Forum Regionów Ukrainy i Republiki Białoruś. Celem Forum jest przedstawienie potencjału gospodarczego regionów Ukrainy i Białorusi, a także rozwój nowych inicjatyw i form współpracy gospodarczej, inwestycyjnej, naukowo-technicznej i kulturalnej na poziomie międzyregionalnym.

Podczas swojego wystąpienia na Forum prezydent Białorusi powiedział, że wojna na wschodzie Ukrainy jest bolesnym wydarzeniem dla niego osobiście.

„Jak mówiłem swojemu przyjacielowi [Poroszence – red.], korzenie moich dawnych przodków wywodzą się gdzieś spomiędzy Czernihowa a Kijowa. Nigdy o tym nie mówiłem i nawet nie myślałem, że Ukraina jest dla mnie obca.” – mówił Łukaszenko. „Tylko proszę nie odeślijcie mnie na Ukrainę” – dodał żartem białoruski prezydent, jak twierdzi ZIK – pod adresem Białorusinów.

Mając na myśli wojnę w Donbasie Łukaszenko powiedział, że „nie wolno tego problemu pozostawić naszym dzieciom. To będzie przestępstwo naszego pokolenia wobec tych, którzy przyjdą po nas”.

Zdaniem Łukaszenki Białoruś może być pośrednikiem w rozmowach pomiędzy Rosją a Ukrainą.

„Mówiąc otwarcie, tu nie wystarczy, że porozumieją się Rosja i Ukraina. Mówiąc otwarcie, utracono wzajemne zaufanie. (…) Wprost oświadczam: Białoruś jest gotowa włączyć się w ten konflikt tam, gdzie jest ciężko i nie ma zaufania, które powinno być. Jesteśmy gotowi to zrobić, ale tylko w jednym celu – dla pokoju” – oświadczył Łukaszenko.

Jak podała ukraińska agencja Ukrinform, w czasie Forum doszło do spotkania w cztery oczy prezydentów Łukaszenki i Poroszenki. Po spotkaniu ukraiński prezydent chwalił rosnącą wymianę handlową między oboma krajami.

Strony ukraińska i białoruska podpisały szereg dokumentów, m.in. umowę o readmisji oraz umowę o współpracy w sferze kultury fizycznej i sportu.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: W Mińsku podpisano porozumienie o przerwaniu ognia

Kresy.pl / ZIK / Ukrinform
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz