Dulkiewicz kontratakuje: „Od rana wypowiadane są kłamstwa”

Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz wystąpiła w środę na briefingu, na którym odrzuciła sugestie, że władze miasta chcą naruszyć godność ofiar II wojny światowej. – podaje strona internetowa Gdańska.

Jak pisaliśmy, we wtorek na portalu Miasta Gdańska zaanonsowano niektóre z imprez towarzyszących obchodom rocznicy napaści niemieckiej na Polskę. Miasto informowało, że Fundacja Pojednanie i organizacja Marsz Życia organizują o godzinie 15. polsko-niemiecki „marsz życia”, który opisano jako „radosny pochód”. Miałby się on rozpocząć przy Teatrze Szekspirowskim i przejść pod Bramę Zieloną, gdzie zaplanowano „koncert, tańce i wspólne świętowanie”. Anons ten skrytykowali liczni politycy obozu rządzącego, m.in. Kacper Płażyński, Mariusz Błaszczak i Michał Dworczyk. „Niestety, ale traktujemy to jako kolejną prowokację ze środowiska pani prezydent Dulkiewicz, kolejną prowokację, która jest skierowana na to, żeby Polaków dzielić, żeby wywoływać jakieś bardzo niedobre emocje.” – mówił Płażyński apelując o przeprowadzenie obchodów „w zadumie, w ciszy, w modlitwie (…) bez tego typu happeningów”. W środę rano miasto usunęło kontrowersyjny anons i zamieściło go na nowo w zmienionej formie.

Na swoim briefingu Dulkiewicz stwierdziła, że „od rana wypowiadane są kłamstwa na temat uroczystości 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej w Gdańsku”. Według niej sugeruje się, że władze miasta chcą naruszyć godność ofiar wojny. Głosy takie nazwała „absurdalnymi”. W opinii Dulkiewicz wypaczają one przesłanie „marszu życia”.

Dulkiewicz podkreśliła, że jedynym przesłaniem „marszu życia” jest „w zgodzie budować przyszłość (…) w imię dobrosąsiedzkich relacji” oraz szukać „tego co łączy, a nie tego co dzieli”. Prezydent Gdańska w kontekście krytyki „marszu życia” wyraziła opinię, że dochodzi do wzbudzania „wojny polsko-polskiej dla osiągnięcia wymiernych celów politycznych”, co nazwała „niedopuszczalnym”.

Jak podano na stronie internetowej Gdańska, miasto organizuje 1. września trzy główne wydarzenia rocznicowe. O godzinie 4:45 na Westerplatte odbędzie się upamiętnienie 80 rocznicy wybuchu II wojny światowej. W południe na placu Obrońców Poczty Polskiej odbędzie się modlitwa a na godzinę 18. w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej zaplanowano koncert „Wojna i pokój”. „Marsz życia” jest organizowany przez Fundację Pojednania.

Aleksandra Dulkiewicz zapewniła, że Gdańsk godnie uczci ofiary wojny.

CZYTAJ TAKŻE: Skandaliczna profanacja i kpiny z katolickich tradycji na Trójmiejskim Marszu Równości

Kresy.pl / gdansk.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz