Dulkiewicz kontratakuje: „Od rana wypowiadane są kłamstwa”

Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz wystąpiła w środę na briefingu, na którym odrzuciła sugestie, że władze miasta chcą naruszyć godność ofiar II wojny światowej. – podaje strona internetowa Gdańska.

Jak pisaliśmy, we wtorek na portalu Miasta Gdańska zaanonsowano niektóre z imprez towarzyszących obchodom rocznicy napaści niemieckiej na Polskę. Miasto informowało, że Fundacja Pojednanie i organizacja Marsz Życia organizują o godzinie 15. polsko-niemiecki „marsz życia”, który opisano jako „radosny pochód”. Miałby się on rozpocząć przy Teatrze Szekspirowskim i przejść pod Bramę Zieloną, gdzie zaplanowano „koncert, tańce i wspólne świętowanie”. Anons ten skrytykowali liczni politycy obozu rządzącego, m.in. Kacper Płażyński, Mariusz Błaszczak i Michał Dworczyk. „Niestety, ale traktujemy to jako kolejną prowokację ze środowiska pani prezydent Dulkiewicz, kolejną prowokację, która jest skierowana na to, żeby Polaków dzielić, żeby wywoływać jakieś bardzo niedobre emocje.” – mówił Płażyński apelując o przeprowadzenie obchodów „w zadumie, w ciszy, w modlitwie (…) bez tego typu happeningów”. W środę rano miasto usunęło kontrowersyjny anons i zamieściło go na nowo w zmienionej formie.

Na swoim briefingu Dulkiewicz stwierdziła, że „od rana wypowiadane są kłamstwa na temat uroczystości 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej w Gdańsku”. Według niej sugeruje się, że władze miasta chcą naruszyć godność ofiar wojny. Głosy takie nazwała „absurdalnymi”. W opinii Dulkiewicz wypaczają one przesłanie „marszu życia”.

Dulkiewicz podkreśliła, że jedynym przesłaniem „marszu życia” jest „w zgodzie budować przyszłość (…) w imię dobrosąsiedzkich relacji” oraz szukać „tego co łączy, a nie tego co dzieli”. Prezydent Gdańska w kontekście krytyki „marszu życia” wyraziła opinię, że dochodzi do wzbudzania „wojny polsko-polskiej dla osiągnięcia wymiernych celów politycznych”, co nazwała „niedopuszczalnym”.

Jak podano na stronie internetowej Gdańska, miasto organizuje 1. września trzy główne wydarzenia rocznicowe. O godzinie 4:45 na Westerplatte odbędzie się upamiętnienie 80 rocznicy wybuchu II wojny światowej. W południe na placu Obrońców Poczty Polskiej odbędzie się modlitwa a na godzinę 18. w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej zaplanowano koncert „Wojna i pokój”. „Marsz życia” jest organizowany przez Fundację Pojednania.

Aleksandra Dulkiewicz zapewniła, że Gdańsk godnie uczci ofiary wojny.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: Skandaliczna profanacja i kpiny z katolickich tradycji na Trójmiejskim Marszu Równości

Kresy.pl / gdansk.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz