Prezydenci USA i Ukrainy – Donald Trump i Wołodymyr Zełenski – rozmawiali w czwartek telefonicznie. Była to pierwsza rozmowa obu przywódców, nie licząc telefonu z kwietnia br., gdy Trump zadzwonił do Zełenskiego z gratulacjami po wygranych wyborach prezydenckich.

Jak podała służba prasowa ukraińskiego prezydenta, Trump również i tym razem gratulował Zełenskiemu wygranej. Chodziło o zwycięstwo związanej z nim partii Sługa Narodu w wyborach parlamentarnych.

Donald Trump wyraził przekonanie, że nowy ukraiński rząd będzie w stanie szybko poprawić wizerunek Ukrainy, zakończyć dochodzenia w sprawach korupcyjnych, które wstrzymały współpracę między Ukrainą a Stanami Zjednoczonymi. – napisano w komunikacie strony ukraińskiej.

Amerykański przywódca potwierdził, że USA niezmiennie opowiadają się za suwerennością i integralnością terytorialną Ukrainy oraz wyrażają gotowość do wspierania programu szerokich reform na Ukrainie.

Zełenski podziękował Trumpowi za “przywództwo” i rozszerzanie antyrosyjskich sankcji. Prezydenci umówili się, że zasadnicze omówienie poszczególnych spraw z zakresu współpracy bilateralnej będzie miało miejsce podczas wizyty Zełenskiego w USA. W komunikacie Białego Domu napisano, że “obaj przywódcy (…) z niecierpliwością oczekują na możliwość spotkania”.

Według Białego Domu rozmowa Trumpa i Zełenskiego dotyczyła m.in. współpracy w dziedzinie gospodarki i energetyki.

Przypomnijmy, że dwa tygodnie temu Zełenski po raz pierwszy rozmawiał z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. Rozmowa również była telefoniczna. Głównym tematem rozmowy było zwolnienie ukraińskich marynarzy zatrzymanych w listopadzie ubiegłego roku przez Rosjan w czasie incydentu w Cieśninie Kerczeńskiej.

Kresy.pl / president.gov.ua / Interfax

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply