Platforma Obywatelska-Koalicja Obywatelska sprzeciwia się umowie jaką rząd PiS ustalił z Danią, oddając Duńczykom 80% spornej strefy morskiej.

Rząd PiS podpisał 19 listopada zeszłego roku z Danią umowę rozwiązującą spór o strefę morską na południe od Bornholmu. Konflikt trwał od 1978 r. rząd Mateusza Morawieckiego zgodził się na oddanie 80% spornej strefy. Konflikt dotyczy 3,6 tys kilometrów kwadratowych. Umowa musi zostać ratyfikowana przez parlament. Przedstawiciele PO-KO w Sejmie już zapowiadają sprzeciw wobec niej.

“Za darmo, bez żadnych powodów polski rząd oddaje Danii część tej strefy na Bałtyku” – powiedział poseł Andrzej Halicki. “Teraz możemy z niej korzystać, polskie kutry mogą tam łowić ryby”, a po oddaniu jej Danii tracimy prawo jej użytkowania i polscy rybacy prawdopodobnie będą mieli z tym problem” – mówił polityk PO-KO pytając – “Gdzie jest dumna polska polityka zagraniczna?”

“Jeśli nie dowiemy się, dlaczego oddaliśmy 80 proc. strefy, nie będziemy mogli, jako odpowiedzialni politycy i Polacy, zagłosować za ratyfikacją tej umowy międzynarodowej” – oświadczył w czasie środowej konferencji prasowej inny poseł PO-KO Norbert Obrycki. Jak powiedział – “Rościliśmy sobie do niej prawa, Duńczycy również, ale nagle po 40 latach rząd PiS oddaje w wyniku – w cudzysłowie – negocjacji 80 proc. Królestwu Duńskiemu. Pytamy, w imię czego i za co. Czy za to, że miesiąc później podpisano porozumienie na Baltic Pipe?”. Obrycki stwierdził, że rurociąg Baltic Pipe w niewielkim odcinku znajdzie się w spornej strefie nie uzasadnia to więc jego zdaniem takiego zakresu ustępstw wobec Duńczyków na jakie zgodził się rząd PiS.

Rurociąg Baltic Pipe zakłada budowę przez polski Gaz-System oraz duński Energinet rurociągu, który pozwoli tłoczyć gaz ziemny ze złóż norweskich gdzie Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo posiada koncesje wydobywcze.

interia.pl/kresy.pl

 

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply