Komisja Europejska uruchomiła wobec Węgier tak zwany “mechanizm praworządnościowy”. Polega on na wstrzymaniu wypłat funduszy dla kraju członkowskiego.

“Dziś wysłaliśmy notyfikację do węgierskiego rządu, formalnie uruchamiając mechanizm warunkowości” – napisała w środę na Twitterze komisarz europejska do spraw sprawiedliwości konsumentów i równości płci Vera Jourova. Będąc wiceprzewodniczącą Komisji Europejskie nadzoruje ona politykę wobec państw, które Bruksela kwalifikuje jako nie przestrzegające rządów prawa.

Jourova zadeklarowała w imieniu KE – “Zidentyfikowaliśmy problemy, które mogą naruszać praworządność i wpływać na unijny budżet. Węgry będą musiały odpowiedzieć na nasze wątpliwości i przedstawić rozwiązania naprawcze”.

Oznacza to, że władze po raz pierwszy uruchomiły formalnie tak zwany “mechanizm praworządnościowy”. Mechanizm ten zakłada możliwość wstrzymania przez władze Unii Europejskiej przynależnych konkretnemu państwu członkowskiemu funduszy, jeśli eurokraci uznają, że narusza on podstawowe wartości wspólnoty.

Na szczycie Unii Europejskiej w 2020 roku Polska i Węgry zgodziły się na powiązanie mechanizmu praworządności z unijnym budżetem i zrezygnowały z zawetowania tego ostatniego. W zamian otrzymały niewiążącą prawnie deklarację, że mechanizm „pieniądze za praworządność” będzie obiektywny i wejdzie w życie dopiero po jego ocenie przez TSUE . Tymczasem Komisja wstrzymała wypłatę środków finansowych dla Polski jeszcze przed taką oceną. Przypomnijmy, że na początku września ubiegłego roku Komisja Europejska zdecydowała o wstrzymaniu wypłaty środków jakie zostały przydzielone Polsce w ramach Funduszu Obudowy.

wydarzenia.interia.pl/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply