Komisja Europejska zdecydowała o wstrzymaniu wypłaty środków jakie zostały przydzielone Polsce w ramach Funduszu Obudowy.

Komisarz Unii Europejskiej do spraw gospodarczych Paolo Gentiloni poinformował, że “Komisja Europejska wstrzymuje wypłatę 57 mld euro dla Polski, bo ma obawy o niezależność sądów i wolność mediów”, zacytował w czwartek portal telewizji Polsat News. To środki finansowe przewidziane dla Polski w ramach Funduszu Obudowy stworzonego w ramach kompetencji UE w celu stymulowania gospodarek po przestojach związanych z pandemią koronawirusa.

Polsat News przypomina, że UE zgodziła się już na przekazanie środków z Funduszu Odbudowy 18 państwom członkowskim. Natomiast Komisja Europejska nie zatwierdziła Krajowych Planów Odbudowy złożonych przez Polskę i Węgry.

Gentiloni jako powód blokady funduszy dla Polski wskazał nie tylko kształt reformy polskiego wymiaru sądownictwa i projekt nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji, ale także wniosek rządu Morawieckiego do Trybunału Konstytucyjnego o rozstrzygnięcie w kwestii uprawnień Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w kwestii ingerencji w polski porządek prawny.

Spośród wstrzymanych przez Brukselę 57 mld euro 34 mld miały być przeznaczone na nisko oprocentowane kredyty, a reszta na dotacje.

Po grudniowym szczycie Unii Europejskiej, kiedy to Polska i Węgry zgodziły się na powiązanie mechanizmu praworządności z unijnym budżetem i zrezygnowały z zawetowania tego ostatniego. W zamian otrzymały niewiążącą prawnie deklarację, że mechanizm „pieniądze za praworządność” będzie obiektywny i wejdzie w życie dopiero po jego ocenie przez TSUE . Tymczasem Komisja wstrzymała wypłatę środków finansowych dla Polski jeszcze przed taką oceną.

Czytaj także: Konfederacja: Morawiecki sprzedał na raty polską suwerenność

polsatnews.pl/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply