Prezydent Turcji zamierza przedstawić postulaty Rosji sekretarowi generalnemu ONZ António Guterresowi w Nowym Jorku. W poniedziałek Recep Tayyip Erdogan spotkał się przywódcą Rosji.

W najbliższej przyszłości pojawią się dobre wiadomości w kwestii eksportu ukraińskiego zboża przez Morze Czarne przekazał prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan podczas rozmowy z reporterami, jak podał we wtorek ukraiński portal Korrespondent.net. Erdogan wyraził nadzieję na osiągnięcie w najbliższej przyszłości „dobrych wyników” w zakresie czarnomorskiej inicjatywy zbożowej, co „spełni oczekiwania” wielu podmiotów stosunków międzynarodowych.

„Rosja ma dwa specjalne postulaty. Jedna dotyczy przyłączenia Rosyjskiego Banku Rolnego do systemu SWIFT, a druga to ubezpieczanie statków wykorzystywanych w transporcie” przez Rosjan – ujawnił turecki prezydent. Według niego Turcja pozostaje w ścisłym kontakcie z ONZ w sprawie odnowienia umowy zbożowej i dodał, że będzie omawiać tę kwestię z sekretarzem generalnym Antonio Guterresem w Nowym Jorku.

„Guterres nie zaproponował bezpośredniego SWIFT, jak chcieli Rosjanie, ale mechanizm pośredni, który miałby powstać w wyniku transakcji SWIFT” – twierdzi Erdogan.

Putin podejmował w poniedziałek Erdogana w rosyjskim Soczi. Jeszcze przed spotkaniem zapowiadano, że głównym tematem rozmów będzie kwestia Czarnomorskiej Inicjatywy Zbożowej, czyli pakietu umów zakładających eksportowanie ukraińskiego zboża przez kontrolowane przez Rosjan Morze Czarne. Jednak już po spotkaniu z tureckim prezydentem Władimir Putin poinformował, że umowy te nie zostaną wznowione, dopóki Zachód nie spełni żądań Moskwy dotyczących ułatwienia rosyjskiego eksportu produktów rolnych.

Czarnomorska Inicjatywa Zbożowa, to pakiet porozumień  podpisany przez Rosję z ONZ i Turcja, a także osobno przez Ukrainę z tymi dwoma partnerami, w lipcu ubiegłego roku. Porozumienia stworzyły bezpieczny korytarz umożliwiający eksport zboża z ukraińskich portów zablokowanych wcześniej przez rosyjską marynarkę wojenną.

W listopadzie umowa została przedłużona o 120 dni. Nie obyło się jednak bez kontrowersji. Rosja z końcem października ogłosiła wycofanie się z porozumień i groziła przywróceniem blokady morskiej ekportu ukraińskiego zboża. Stało się tak na skutek ataku dronów na port w okupowanym przez Rosjan Sewastopolu na Krymie. Rosyjski resort obrony twierdził, że za atakiem stali „specjaliści brytyjskiej marynarki wojennej”. Jakiś czas temu Moskwa oskarżyła Zachód o sabotowanie porozumienia.

W maju strona rosyjska po raz kolejny zgodziła się na przedłużenie obowiązywania Czarnomorskiej Inicjatywy Zbożowej choć i wtedy nie obyło się bez wahań. Jednak w ogłosił wstrzymanie wykonywania umów przez Rosję.

korrespondent.net/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply