Większość Rosjan chce Putina na kolejną kadencję

Według Centrum Lewady większość Rosjan chce aby Władimir Putin pozostał prezydentem Rosji na kolejną kadencję, ale przeciwników tego jest już niewiele mniej.

Na stronie internetowej Centrum Lewady opublikowano wyniki wrześniowego sondażu, w czasie którego Rosjanie odpowiedzieli czy chcieliby „wiedzieć Władimira Putina na stanowisku prezydenta po upływie bieżącej kadencji prezydenckiej po 2024 r.?”. Na tak postawione pytanie 47 proc. respondentów odpowiedziało twierdząco, natomiast 42 proc. sprzeciwiło się przedłużeniu władzy obecnego przywódcy Rosji, rządzącego nią w roli prezydenta od 20 lat.

W sondażach z lutego 2021 r. i marca 2020 r. proporcje tych odpowiedzi były podobne. Różnice zauważalne są w porównaniu ze starszymi badaniami. W lipcu 2019 dalszych rządów Putina po 2024 r. chciało jeszcze 54 proc. pytanych, a 38 proc. się im sprzeciwiało.

Duże zróżnicowanie widać natomiast przy porównaniu poszczególnych kohort wiekowych respondentów. Wśród Rosjan w wieku powyżej 55 lat przedłużenia rządów Putina oczekiwało 57 proc. pytanych zaś sprzeciwiło się mu 33 proc. Wśród osób w wieku 40-54 lat proporcje te wynosiły już 45 proc. do 43 proc. Już w grupie osób w wieku 25-39 lat osób oczekujących przedłużenia rządów obecnego prezydenta było mniej – 40 proc. niż tych oczekujących kogoś nowego 48 proc. Wśród najmłodszych respondentów w wieku do 24 lat tych pierwszych była już wyraźna mniejszość 32 proc. zaś 57 proc. nie życzyło sobie i Rosji rządów Putina po 2024 r.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

Centrum Lewady zapytało też Rosjan kogo przede wszystkim reprezentuje prezydent ich państwa. 40 proc. wskazało na „słowików, pracowników służb specjalnych, armii, MSW”. Równie wiele wskazań padło na odpowiedź, iż Putin reprezentuje przede wszystkich rosyjskich „oligarchów, bankierów, wielkich przedsiębiorców”. 29 proc. pytanych zaznaczyło także odpowiedź, że Putin reprezentuje przede wszystkim „urzędników państwowych, biurokrację”.

Natomiast 17 proc. wskazań padło na odpowiedź, że prezydent Rosji reprezentuje jednak „prostych ludzi”, pracowników miejskich i rolnych. Niewiele mniej, bo 16 proc. uzyskała odpowiedź, że Putin jest eksponentem interesów „klasy średniej: ludzi z dochodem powyżej średniej”. 14 proc. wskazało na odpowiedź – „korpusu dyrektorskiego, kierowników wielkich przedsiębiorstw”, 12 proc. wskazało natomiast na nieoczekiwaną grupę „najbliższego otoczenia Borysa Jelcyna  – familii”. 10 proc. respondentów uznało także, że Putin reprezentuje interesy „elity kulturalnej i naukowej”, 9 proc., że inteligencji, 6 proc., że „wszystkich bez wyjątku”, a 2 proc., że „lumpów, biednych i ludzi zdegradowanych”.

Czyta także: Większość Rosjan uznaje służbę wojskową za obowiązek mężczyzny

levada.ru/kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz