Die Welt: Nord Stream 2 to droga do izolacji Niemiec

Niemiecki dziennik “Die Welt” ostrzega, że realizacja Nord Stream 2 doprowadzi do izolacji Niemiec w Europie.

Zdaniem komentatora niemieckiej gazety budowa gazociągu, oprócz problemów politycznych, pozostaje niekorzystna dla Bundeswehry, ponieważ ogranicza możliwości przeprowadzania manewrów przez niemiecką marynarkę wojenną i siły powietrzne.

Krótko mówiąc, realizując ten projekt Niemcy izolują się w Europie, sieją nieufność i wspierają prawdopodobnie populizm w takich krajach jak Polska czy Węgry – twierdzi autor komentarza Allan Posener.

CZYTAJ TAKŻE: Niemcy zgadzają się na budowę Nord Stream 2

Trudno pojąć, dlaczego (węgierski premier) Viktor Orban jest krytykowany za sprzeciw wobec unijnych sankcji wobec Rosji, podczas gdy Niemcy oferują (rosyjskiemu prezydentowi Władimirowi) Putinowi swoje usługi jako stacja paliw w UE, a także dlaczego Polsce zarzuca się brak solidarności ze względu na sprzeciw wobec przyjęcia uchodźców, gdy równocześnie Niemcy odmawiają solidarności w kwestiach energetycznych – podkreśla Posener.

Komentator podkreśla, że pomimo tych oczywistych faktów dotyczących możliwej izolacji Niemiec w Europie, kanclerz Angela Merkel broni stoi na stanowisku, że Nord Stream pozostaje projektem czysto ekonomicznym, do którego nie powinno mieszać się polityki.

Posener dodaje, że szef SPD Martin Schulz, domagając się w wielkim stylu utworzenia do 2025 roku “Stanów Zjednoczonych Europy”, jest ślepy na fakt dzielenia Europy przez ten projekt.

Niemiecki publicysta podkreśla, że Merkel powinna wiedzieć, że żaden projekt, w którym uczestniczy Gazprom, nie jest “czysto ekonomiczny”. Przypomina także, że szefem konsorcjum budującego gazociąg jest były funkcjonariusz Stasi i zaufany Putina, Matthias Warning.

Komentator “Die Welt” zauważa także, że uwagi wobec trasy gazociągu zgłosiła Bundeswehra. Według niemieckiej armii Nord Stream 2, tak jak pierwsza nitka, przebiega w Zatoce Pomorskiej przez tereny służące niemieckiej marynarce wojennej jako obszar ćwiczeń artyleryjskich.

Posener dodaje również, że pomimo tych wszystkich zastrzeżeń, w tym możliwości spadku cen gazu, pomysłodawcy Nord Stream 2 prą w kierunki jak najszybszego rozpoczęcie budowy. Gotowe rury ładowane są na frachtowce i wywożone z Niemiec w nieznanym kierunku – pisze autor.

Kresy.pl / interia.pl / welt.de

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. jazmig
    jazmig :

    To nie jest projekt rządowy, lecz inwestycja prywatnych firm z kilku krajów zachodnich, m. in. niemieckich, włoskich, francuskich i austriackich. Niby dlaczego miałby on spowodować izolację Niemiec?

    Jak widać, rzeczywisty właściciel niemieckiej gazety nakazał propagandę przeciwko NS2.