Prawo i Sprawiedliwość wygrałoby wybory do Sejmu, ale potrzebowałoby koalicjanta – wynika z sondażu pracowni Estymator przeprowadzonego na zlecenie portalu DoRzeczy.pl.

Jak podał w środę portal DoRzeczy.pl, gdyby wybory parlamentarne odbyły się w połowie maja, ich zwycięzcą byłoby Prawo i Sprawiedliwość, na które chciało głosować 40,8 proc. ankietowanych. Oznacza to poprawę notowań partii rządzącej o 2,6 pkt. proc. w stosunku do sondażu tej samej pracowni z końca kwietnia br. Wzrósł również odsetek ankietowanych, którzy chcieli głosować na Platformę Obywatelską. Największa partia opozycyjna otrzymałaby 28,3 proc. (więcej o 1 pkt. procentowy).Kukiz’15 i Sojusz Lewicy Demokratycznej otrzymałyby niemal identyczne poparcie (odpowiednio 9,8 i 9,7 proc.). O ile w przypadku SLD oznacza to wzrost o 1,1 pkt. proc., to ruch Pawła Kukiza stracił w sondażu aż 3,3 pkt. proc.

Ostatnią partią, która dostałaby się do Sejmu jest Polskie Stronnictwo Ludowe, na które chciało oddać swój głos 5,7 proc. ankietowanych. Ludowcy pomimo spadku poparcia o 0,5 pkt. proc. utrzymali się nad progiem wyborczym.

Poza Sejmem znalazłyby się Nowoczesna – 2,3 proc. (-1,6 pkt. proc.), partia Wolność – 1,8 proc.(+0,7 pkt. proc.) i Partia Razem – 1,3 proc. (bez zmian).

Taki rozkład preferencji wyborców nie dałby Prawu i Sprawiedliwość samodzielnych rządów – uzyskałoby ono 226 mandatów poselskich. Platforma Obywatelska mogłaby cieszyć się z 142 miejsc w Sejmie. Kukiz’15 wprowadziłby do parlamentu 41 posłów, SLD 36 a PSL 14.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Więcej rezultatów, analiz oraz grafik na portalu DoRzeczy.pl.

CZYTAJ TAKŻE: Sondaż: PiS przegrywa wybory do Europarlamentu, ale wygrywa do Sejmu

Kresy.pl / DoRzeczy.pl

DoRzeczy.pl: Prawo i Sprawiedliwość bez większości w Sejmie [SONDAŻ]
Oceń ten artykuł

Reklama

Tagi: , ,

Dlaczego zdecydowaliśmy się na ograniczenie dostępu do naszych treści?

Ponieważ nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Zawsze ktoś za nie płaci. Jeśli Czytelnicy nie wezmą na swoje barki finansowej odpowiedzialności za istnienie niezależnych, oddolnych inicjatyw dziennikarskich, takich jak Kresy.pl, wówczas na rynku pozostaną wyłącznie niskiej jakości tabloidy oraz media finasowane przez wielkie korporacje, partie polityczne i różnego rodzaju lobbies.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl to 20000 zł. 7-osobowa redakcja pracuje w pełnym wymiarze i praca ta jest naszym podstawowym, najczęściej jedynym, źródłem dochodu. Kresy.pl nie powstają po godzinach, tworzone przez amatorów. Portal jest tworzony przez wykwalifikowanych dziennikarzy oraz specjalistów z zakresu polityki międzynarodowej, którzy codziennie starają się dotrzeć do informacji istotnych z punktu widzenia interesu naszej politycznej wspólnoty.

Jeśli cenisz naszą pracę, jeśli z niej korzystasz i uważasz, że zamknięcie portalu Kresy.pl byłoby stratą, prosimy dołącz do grona osób, które współtworzą finansowe podstawy funkcjonowania naszego serwisu.
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz