Ukraina: Poroszenko może mieć kłopoty z reelekcją [SONDAŻ]

W majowym sondażu prezydenckim urzędujący prezydent Ukrainy Petro Poroszenko kolejny raz zajął czwarte miejsce, wyraźnie w tyle za Julią Tymoszenko i Anatolijem Hrycenką. To kolejny sondaż wskazujący, że Poroszenko może mieć kłopoty z reelekcją.

Centrum im. Razumkowa zaprezentowało wyniki majowego rankingu prezydenckiego na Ukrainie. Wynika z nich, że gdyby wybory odbyły się w maju, to najwięcej głosów uzyskałaby Julia Tymoszenko (13,3 proc.), liderka partii Batkiwszczyna i była premier. Drugie miejsce zająłby były minister obrony i lider Pozycji Obywatelskiej, Anatolij Hrycenko (9,4 proc.), a trzecie – Jurij Bojko, przywódca Bloku Opozycyjnego (8,4 proc.). Podawane wartości dotyczą respondentów, którzy zadeklarowali udział w wyborach.

Urzędujący prezydent Petro Poroszenko zajął w sondażu dopiero czwarte miejsce (7,6 proc.), minimalnie wyprzedzając lidera Partii Radykalnej, Ołeha Laszkę (7,4 proc.).

Dalsze miejsca, w dość niewielkich różnicach od siebie, zajęli kolejno: Światosław Wakarczuk (5,6 proc.) lider popularnego zespołu „Okean Elzy”,  Wadym Rabynowycz (5,5 proc.) – właściciel i prezes Arsenału Kijów oraz komik telewizyjny Wołodymyr Zełenski (5 proc.).

Według sondażu, zdecydowana większość obywateli Ukrainy zamierza wziąć udział w wyborach prezydenckich (68 proc.). Jednocześnie, 17 proc. twierdzi, że na pewno w nich nie zagłosuje. Pozostali są na razie niezdecydowani. Najmniejszą chęć wzięcia udziały w wyborach deklarowali Ukraińcy z południa kraju (54 proc.). Największa frekwencja, potencjalnie, może być na zachodzie, gdzie głosować zamierza 76 proc. pytanych.

Jak powiedział prezentujący wyniki badania Andrij Byczenko, ekspert Centrum im. Razumkowa, są one bardzo silnie uzależnione od zaproponowanego respondentom zestawienia, a ono może się różnić się od listy kandydatów, którzy rzeczywiście wezmą udział w wyborach. Poza pewnymi kandydatami, w badaniu podano także nazwiska osób, które potencjalnie mogłyby zdecydować się na star.

Poinformowano, że ankietę sfinansowała amerykańska Agencja Rozwoju Międzynarodowego USAID, a przeprowadzono ją w dniach od 19 do 25 maja br. na próbie liczącej 2019 pełnoletnich obywateli Ukrainy. Błąd nie przekracza 2,3%.

Przeczytaj: „Inny polityk” liderem prezydenckiego sondażu na Ukrainie

Jest to kolejny sondaż, który wskazuje, że Petro Poroszenko może mieć poważne problemy z reelekcją. W opublikowanym pod koniec kwietnia sondażu grupy socjologicznej Rating zajął czwarte miejsce (9,3 proc.), tuż za Jurijem Bojko (9,4 proc.) i niewiele przed Wakarczukiem (9,2 proc.). Na dalszych miejscach znaleźli się wówczas Ołeh Laszko (8,4 proc.) oraz Wołodymyr Zełenski (8,3 proc.). Do drugiej tury według tamtego badania dostaliby się Julia Tymoszenko i Anatolij Hrycenko (odpowiednio 14,2 proc. i 10,9 proc.).

Liga.net / Kresy.pl

4 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. zefir
    zefir :

    Wcale się nie dziwię.Przecież ta żydowska gnida Poroszenko przez całą swoją prezydencką kadencję,tylko się banderowcom fałszywie przymilała i o swoje oligarchiczne interesy dbała.Ukraińców zgodnie z zaleceniami Talmudu jak bydło traktowała.