Zjednoczona liberalna opozycja ma szansę na pokonanie PiS-u w wyborach. – uważa „Rzeczpospolita” na podstawie wyników sondażu IBRiS wykonanego dla jednej z partii. Sondaż potwierdza także spadek notowań partii rządzącej.

Jak wynika z badania IBRiS, do którego wyników dotarła „Rzeczpospolita”, Prawo i Sprawiedliwość może liczyć na 35,2 proc. głosów, niewiele więcej niż wspólna lista PO i Nowoczesnej, na którą zagłosowałoby 33 proc. ankietowanych. Jak zauważył dziennikarz „Rzeczpospolitej” Michał Kolanko, tak małej przewagi partia Jarosława Kaczyńskiego nie miała nad opozycją od ponad roku, gdy Donald Tusk został powtórnie wybrany na przewodniczącego Rady Europejskiej przewagą głosów 27:1.

Według sondażu do Sejmu dostałby się jeszcze tylko ruch Kukiz’15 z wynikiem 9 proc. Pozostałe partie nie przekroczyłyby progu wyborczego – na SLD chciało głosować 4,5 proc. ankietowanych a na partię Razem 3 proc. Nie wie, na kogo głosować 11,2 proc.

Zdaniem Kolanki sondaż pokazuje, iż liberalna opozycja może uzyskać od wyborców premię za zjednoczenie – na przykład w opublikowanym przez Onet sondażu tej samej pracowni z 17. marca PO i Nowoczesna uzyskały odpowiednio 24 proc. i 6 proc. – ich łączny wynik był więc niższy niż w ostatnim badaniu. Zdaniem dziennikarza „Rzeczpospolitej” sondażowy wynik połączonych partii liberalnych stanowi dla nich dobrą wiadomość w obliczu spodziewanego wspólnego startu w wyborach samorządowych.

Gazeta odnotowuje także, że wynik PiS jest niższy niż w poprzednich badaniach IBRiS (w sondażu z 17. marca – 37 proc.) i pisze o kryzysie w partii rządzącej wywołanym „różnymi czynnikami”, m.in. sprawą premii dla urzędników rządu.

Badanie przeprowadzono 26. marca br. metodą CATI na próbie 1100 osób.

Przypomnijmy, że w najnowszym sondażu przeprowadzonym przez Kantar Millward Brown na zlecenie telewizji TVN i TVN24, o którym Kresy.pl pisały w środę, tylko 28% respondentów wyraziło gotowość poparcia w wyborach rządzącej koalicji Zjednoczonej Prawicy. Oznacza to, że w ciągu miesiąca poparcie dla obozu PiS spadło aż o 12 punktów procentowych.

Kresy.pl / Rzeczpospolita

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz