We wtorek na fanpagu Wiosny Roberta Biedronia pojawił się wpis krytykujący miasto Lublin. Zdaniem lewicowych polityków Lublin nie powinien zostać Europejską Stolicą Kultury ze względu na zakazywanie w mieście marszów równości.

Zdaniem lewicowych polityków z Wiosny Roberta Biedronia, Lublin nie powinien zostać Europejską Stolicą Kultury ze względu na zakazywanie w mieście marszów równości. We wtorek na fanpagu Wiosny Roberta Biedronia pojawił się wpis krytykujący miasto Lublin.

“Lublin jako Europejska Stolica Kultury? Dość kontrowersyjna nominacja jak na miasto, które zakazało Marszu Równości. Czy nie uważacie, że Europejską Stolicą Kultury powinna zostać miejscowość, która promuje prawa człowieka, tolerancję, szacunek do drugiego, a przede wszystkim różnorodność” – czytamy na profilu organizacji.

Zdaniem Wiosny Lublin, miasto, które nie wyraziło zgody na marsz równości nie powinno otrzymać takiej nominacji. “Taką decyzję wydano w momencie niezwykle narastającej nagonki na społeczność LGBT w Polsce. Bez tolerancji i różnorodności nie da się budować społeczeństwa europejskiego i otwartego. Bez wzajemnego szacunku nie ma wielokulturowości” – czytamy.

Zobacz też: Lewica w Lublinie chce zmiany nazwy ulicy Józefa Franczaka “Lalka” – ostatniego Żołnierza Niezłomnego

Czytaj: Zatrzymano kobietę podejrzaną o podpalenie kościoła w Lublinie

„Ta nominacja to zaprzeczenie tego czym powinna być Europejska Stolica Kultury. Europejska Stolica Kultury powinna być wielokulturowa, otwarta na różnorodność, tolerancję i szacunek do drugiego człowieka.” – komentuje Rober Biedroń. “Europejską Stolicą Kultury zdecydowanie powinna zostać miejscowość, która promuje prawa człowieka, tolerancję oraz szacunek” – dodał.

Europejską Stolicą Kultury zostaje miasto wybrane przez Unię Europejską, w ciągu jednego roku może zaprezentować życie kulturalne miasta, całego regionu i państwa.

W większości przypadków miasta starają się wykorzystać tę okazję i związane z nią fundusze na rozwinięcie swojej oferty kulturalnej, tak by mogły przyciągnąć międzynarodową publiczność. Wybrany ośrodek przez 12 miesięcy przedstawia swoje dziedzictwo historyczne. Miasta i regiony organizują specjalnie na tę okazję koncerty, festiwale, pokazy, konferencje i inne działania reklamujące miasto i region. Zdecydowanie uważa się, że ESK znacznie zwiększa korzyści społeczne i gospodarcze, zwłaszcza gdy wydarzenia są częścią długofalowej strategii rozwoju kulturalnego miasta i otaczającego regionu.

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply