Parlament Europejski skrytykował słowacki rząd za szereg propozycji reform i “ostrzegają przed używaniem przez premiera polaryzującego języka”.

W środę Parlament Europejski 496 głosami za, 70 przeciw i 64 wstrzymującymi się przyjął uchwałę kwestionującą zdolność Słowacji do walki z korupcją i ochrony budżetu UE w przypadku przyjęcia zaproponowanej przez rząd Roberta Fico reformy kodeksu karnego.

Europarlamentarzyści zaniepokojeni są wykorzystaniem przyspieszonej procedury w przypadku reformy kodeksu karnego oraz rozwiązaniem Prokuratury Specjalnej, która zajmuje się sprawami dotyczącymi korupcji i poważnych przestępstw. Ich zdaniem zmiany te zagrażają integralności procesów sądowych i podważają walkę UE z nadużyciami finansowymi.

Parlament Europejski ponadto wzywa rząd do zajęcia się kwestią art. 363 prawa procesowego karnego, który obecnie pozwala Prokuratorowi Generalnemu na odmowę wszczęcia postępowania karnego, oraz do zapobiegania nadużyciom.

Europarlamentarzyści “potępiają niewłaściwy i lekceważący język, którego użył premier Fico wobec studenta prawa uczestniczącego w wymianie akademickiej na temat stanu praworządności i wzywają wszystkich przywódców politycznych do konstruktywnej i pełnej szacunku współpracy ze społeczeństwem. Parlament jest bardzo zaniepokojony planami przyjęcia przepisów naruszających przestrzeń obywatelską, ograniczających pracę organizacji pozarządowych i piętnujących organizacje otrzymujące finansowanie zagraniczne”.

Posłowie do Parlamentu Europejskiego są również zaniepokojeni planowaną restrukturyzacją Słowackiego Radia i Telewizji (RTVS) i ubolewają nad decyzją premiera Fico i kilku urzędników rządowych o zaprzestaniu rozmów z kluczowymi mediami.

Przypomnijmy, premier Słowacji Robert Fico zadeklarował swoje wsparcie dla Węgier i Viktora Orbana po rozmowach dwustronnych i powiedział, że Słowacja będzie walczyć z potencjalnymi środkami ograniczającymi prawa Węgier w UE.

Słowacki premier zapewnił, że nie poprze żadnej unijnej kary dla Węgier.

Orban powiedział 16 stycznia, że stosunki Słowacja-Węgry osiągnęły „punkt kulminacyjny” i że oba kraje są „niezadowolone z inicjatyw Brukseli na rzecz superpaństwa”.

Spotkanie odbyło się kilka dni po tym, jak Petri Sarvamaa, członek parlamentu UE, zaczął rozpowszechniać petycję o odebranie Węgrom niektórych praw członkowskich, w tym prawa do głosowania, ze względu na „erozję praworządności” w tym kraju i obstrukcyjne zachowanie wobec “budowania konsensusu” w UE.

Petycja szybko zyskała poparcie co najmniej 120 innych prawodawców, a 16 stycznia Sarvamaa oznajmił, że „ostatni list został wysłany do Przewodniczącej Parlamentu”.

„W czwartek będziemy głosować nad wspólnym projektem rezolucji, wynegocjowanym dziś rano z pięcioma grupami politycznymi w parlamencie” – dodał.

Jak podaje serwis Euractiv, większość frakcji w Parlamencie Europejskim domaga się śledztwa ws. grudniowej decyzji Komisji Europejskiej o odmrożeniu ponad 10 mld euro unijnych środków dla Węgier, a potencjalnie także skierowania sprawy do sądu. Chcą też, by KE pozbawiła Węgry prawa głosu w Radzie UE za tzw. naruszanie praworządności. Komisja zgodziła się odblokować środki dla Węgier, licząc na to, że dzięki temu premier Viktor Orban nie zablokuje rozpoczęcia rozmów akcesyjnych z Ukrainą. Część europarlamentarzystów wyraziło z tego powodu oburzenie, twierdząc, że KE ugięła się przed „szantażem” ze strony Węgier.

Kresy.pl

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. jaro7
    jaro7 :

    To pewnie reakcja na to?!”Słowacki europoseł: Słowianie mogą “zrównać Europę Zachodnią z ziemią”, jeśli wojna na Ukrainie nie zostanie powstrzymana.

    “Musimy przestać wspierać zabijanie Słowian. Jeśli to nie zostanie powstrzymane, my, Słowianie, zjednoczymy się i zrównamy z ziemią Europę Zachodnią. Jestem pewien, że nikt tutaj tego nie chce. Wojna na Ukrainie to problem USA, to ich interesy. UE stała się wasalem USA. Musimy rozpocząć rozmowy pokojowe, ale bez udziału Amerykanów” – powiedział Miroslav Radakovski.” Ciekawe ze ich nie niepokoją lewackie nierzady ale tylko te prawicowe?

  2. Wronq
    Wronq :

    Cały czas ten sam.model… jak tylko wygra prawica albo pseudoprawica (jak było w Polsce) zaraz pojawią się oskarżenie o łamanie praworządności… Tymczasem lewicowy mainstream jest czysty i nieskazitelny … z zasady!