Polska, Czechy, Rumunia, Słowacja i Węgry mają skorzystać z funduszu wydzielonego przez Brukselę w celu finansowania wsparcia dla uchodźców.

Komisja Europejska podjęła w środę decyzję o wydaniu na ten cel łącznie 248 mln euro. „Decyzja jest następstwem globalnego wydarzenia z 9 kwietnia 'Stand Up for Ukraine’, podczas którego Komisja zobowiązała się do przeznaczenia do 400 mln euro wsparcia dla uchodźców z Ukrainy w najbardziej dotkniętych państwach członkowskich” – portal Interia zacytował oświadczenie KE.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

535.18 PLN    (2.43%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Zgodnie z informacją przedstawioną przez Komisję środki z nowego funduszu Polska, Czechy, Rumunia, Słowacja i Węgry mogą wykorzystać na „żywność, transport i tymczasowe zakwaterowanie dla osób uciekających przed niesprowokowaną, jednocześnie zwiększając swoją zdolność do zarządzania zewnętrznymi granicami UE”.

Komisja obiecuje też szybkie przekazywanie pieniędzy pięciu państwom ponoszącym koszty wspierania uchodźców na podstawie „osiągniętych wyników, a nie rzeczywistych kosztów”. Szybką ścieżką przekazane ma zostać prawie sto milionów euro. Pozostałe „po uzyskaniu zgody służb odpowiedzialnych za budżet” oświadczyła.

[kresy_casual] 

Straż Graniczna poinformowała w niedzielę, że od 24 lutego, od początku rosyjskiej inwazji, do Polski przybyło z Ukrainy 3,383 mln osób. Jedynie w sobotę odprawiono 31,5 tys. osób. Według słów prezydenta Andrzeja Dudy, władze Polski nie widzą konieczności relokacji choćby części z nich do innego państwa.

wydarzenia.interia.pl/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz