Ortodoksyjni Żydzi opluli benedyktyńskiego opata w Jerozolimie i obrażali Jezusa Chrystusa [+VIDEO]

Dwóch radykalnych, ortodoksyjnych Żydów opluło benedyktyńskiego opata w Jerozolimie i wulgarnie go oraz Jezusa Chrystusa. Sprawcy zostali zatrzymani i umieszczeni w areszcie domowym. Nie była to pierwsza taka sytuacja.

Do zdarzenia doszło w minioną sobotę po południu, gdy Żydzi obchodzą zakończenie Szabatu. Ojciec Nikodemus Schnabel, niemiecki benedyktyn i opat klasztoru Dormitio na Górze Syjon, przechadzał się ulicami Jerozolimy w towarzystwie znajomej niemieckiej dziennikarki. Gdy przechodzili w okolicach Ściany Płaczu, zaczepili go dwaj młodzi, ortodoksyjni Żydzi. Dziennikarka akurat nagrywała film telefonem komórkowym i zarejestrowała, jak jeden z nich, zobaczywszy krzyż, pluje na opata. Zaczęli też wulgarnie obrażać benedyktyna, którego popchnięto.

Wówczas o. Schnabel wyjął telefon, żeby nagrać sprawców. Spokojnie tłumaczył, że to dla policji, ponieważ to nie pierwszy taki przypadek i wie, że policjanci oczekują zdjęcia twarzy sprawcy. Sytuację nagrywała dziennikarka. Gdy duchowny chciał zrobić napastnikowi zdjęcie, też ponownie chciał go zaatakować, ale został powstrzymany przez innego mężczyznę, zdecydowanie upominającego agresorów. Młody Żyd dalej obrażał jednak o. Schnabela. W końcu młodzi Żydzi zostają odprowadzeni na bok, wciąż obrażając opata.

 

„Tego właśnie uczą ich w szkole” – komentuje benedyktyński mnich. Jeden z młodych Żydów wulgarnie mu przerywa, powtarzając: „Pierd…ny dupek!”.

Według izraelskiego serwisu „The Jerusalem Post”, młody radykalny Żyd pluł na duchownego, a także „wypowiadał przekleństwa na temat Jezusa”.

W oficjalnym oświadczeniu Łaciński Patriarchat Jerozolimy, reprezentujący katolików w Ziemi Świętej, zdecydowanie potępił ten „niesprowokowany i haniebny atak”. Poinformowano też, że obaj sprawcy zostali natychmiast zatrzymani przez policję. Wiadomo, że zostali objęci aresztem domowym. Część komentatorów skrytykowało to, twierdzą, że w ten sposób zatrzymani tylko zyskają dodatkowy poklask wśród radykalnych ortodoksyjnych Żydów. Jednocześnie, zachowanie młodych mężczyzn skrytykowała część rabinów.

„Ściganie sprawców takich przestępstw z nienawiści jest ważnym środkiem odstraszania i poprawy poczucia bezpieczeństwa chrześcijańskich duchownych w Ziemi Świętej, zwłaszcza w Jerozolimie” – czytamy w oświadczeniu.

W rozmowie z Radiem Watykańskim o. Schnabel powiedział, że żydowscy radykałowie pluli na ziemię przed nim, grozili mu, a także „obrażali chrześcijaństwo i jego założyciela Jezusa Chrystusa”. Podkreślił zarazem, że jeszcze tego samego wieczoru pomodlił się za dwóch napastników.

„Dla mnie to po prostu smutna historia, że ludzie, którzy uważają się za pobożnych Żydów, w rzeczywistości robią coś dość świętokradczego, a mianowicie bezczeszczą szabat swoim zachowaniem” – powiedział o. Schnabel. Przyznał, że sam doświadcza regularnej wrogości, co nie zawsze jest odnotowywane przez media.

„Wierzę, że nadszedł czas, aby wszyscy ludzie, ponosząc odpowiedzialność we wspólnotach religijnych, przemyśleli sposób, w jaki przekazują wiarę, jaką edukację religijną przekazują, i że nie chodzi o tożsamość, nie o rozgraniczenie, nie o budowanie możliwych wrogich obrazów, ale tak naprawdę tylko o ideę Reguły Benedykta, że jesteśmy poszukiwaczami Boga i wszyscy nędznymi grzesznikami potrzebującymi Bożego miłosierdzia, i że każda istota ludzka jest stworzona na obraz Boga” – powiedział opat, cytowany przez serwis Opoka. W rozmowie z Radiem Watykańskim wyraził zarazem swoje zaniepokojenie „antysemityzmem i islamofobią, które rosną na całym świecie”. Zaznaczył, że istnieje jednak również zjawisko nienawiści ze strony żydowskich ekstremistów wobec chrześcijan.

Serwis Opoka zaznacza, że w Izraelu od miesięcy nasilają się ataki w postaci opluwania i agresji werbalnej ze strony radykalnych Żydów wobec duchownych i zakonników, o czym kilkakrotnie informował sam o. Schnabel. Coraz częściej dochodzi też do aktów wandalizmu wobec kościołów i instytucji religijnych. Sprawcy często pochodzą z surowych religijnych szkół Talmudu (jesziw), odmawiając nie-Żydom prawa do praktykowania ich religii w na terytorium Izraela.

Z kolei o. Schnabel jest znany ze swojego wsparcia dla dialogu międzyreligijnego i współistnienia chrześcijan, żydów oraz muzułmanów. W przeszłości wielokrotnie był celem podobnych ataków, m.in. w październiku i lipcu 2023 roku. Wówczas pracownica Fundacji Dziedzictwa Ściany Płaczu, ultraortodoksyjnego organu państwowego zarządzającego tym miejscem, w ostrych słowach kazała mu schować swój opacki pektorał. Benedyktyn towarzyszył wówczas członkowi niemieckiego rządu podczas wizyty pod Ścianą Płaczu. Fundacja wydała później oświadczenie, w którym przeprosiła za wszelkie niedogodności, ale broniła stanowiska swojej pracownicy.

Przeczytaj: Jerozolima: ortodoksyjni Żydzi pluli na chrześcijan, pięć osób aresztowano [+VIDEO]

opoka.org.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply