Prezydent USA Donald Trump przekazał w piątek, po spotkaniu z synem emira rządzącego Kuwejtem, że kraj ten prawdopodobnie unormuje stosunki z Izraelem w najbliższej przyszłości, biorąc przykład ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich i Bahrajnu – poinformował Times of Israel.

Jak poinformował portal Times of Israel, prezydent Donald Trump oświadczył w piątek, że możliwe jest podpisanie umowy normalizującej stosunki między Izraelem i Kuwejtem.

Kuwejtczycy „są tak podekscytowani, że podpisaliśmy kontrakt z pierwszymi dwoma krajami i myślę, że dość szybko staną się jego częścią” – powiedział Trump na konferencji prasowej w Białym Domu.

Zobacz też: Trump sonduje możliwość normalizacji stosunków między Izraelem i Marokiem

Trump jest przekonany, że wiele państw arabskich jest chętnych do podpisania umów z Izraelem po historycznych porozumieniach ze Zjednoczonych Emiratami Arabskimi i Bahrajnem.

„Powiedziałbym, że mam siedem lub osiem krajów, które chcą być jego częścią” – powiedział Trump. „Nikt nie przypuszczał, że to się stanie i nie tylko tak się dzieje, ale dzieje się to raczej łatwo. Dziś rano miałem dwie rozmowy z krajami, które chcą wiedzieć kiedy możemy zawrzeć umowę? Nie chodzi o to, że im coś dajemy. Chcą bezpieczeństwa, pokoju i są naprawdę zmęczeni walką” – zaznaczył Trump.

Przyznał, że omawiał tę kwestię tylko „bardzo krótko” z odwiedzającym go szejkiem z Kuwejtu, po czym dodał, że „całość jest teraz piękną układanką, która ładnie się dopasowuje.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Jak informowaliśmy na naszym portalu, we wtorek w Białym Domu Zjednoczone Emiraty Arabskie oraz Bahrajn podpisały porozumienie o normalizacji stosunków z Izraelem. Gospodarzem ceremonii był prezydent USA Donald Trump. Premier Izraela Benjamin Netanjahu nazwał ten dzień „punktem zwrotnym historii, nowym świtem pokoju”.

Umowy zakładają wzajemne otwarcie ambasad, a także współpracę gospodarczą.

Zjednoczone Emiraty Arabskie i Bahrajn są, podobnie jak Izrael, bliskimi sojusznikami Stanów Zjednoczonych. W obydwu państwach stacjonują znaczące siły USA. Siły Powietrzne Stanów Zjednoczonych wysłały myśliwce F-35 do bazy lotniczej w Abu Zabi, podczas gdy Piąta Flota Marynarki Wojennej i Centralne Dowództwo znajdują się w Bahrajnie. Porozumienie posiada więc także znaczący wymiar militarny.

Kresy.pl/Times of Israel
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz