Premier Izraela Benjamin Netanjahu przedstawił w niedzielę przed parlamentem swój nowy, koalicyjny rząd – informuje Reuters. Tym samym zakończył trwający ponad rok impas polityczny.

Jak przekazała Agencja Prasowa Reuters, w niedzielę premier Izraela Benjamin Netanjahu przedstawił parlamentarzystom nowy rząd. Do zawiązania gabinetu doszło po umowie o podziale władzy z byłym rywalem premiera, Bennym Gantzem (Niebiesko – biali). Porozumienie otworzyło drogę do przystąpienia do obiecanej de facto aneksji części okupowanego Zachodniego Brzegu.

Zgodnie z porozumieniem z Gantzem, Netanjahu pozostanie premierem przez 18 miesięcy, po czym przekaże liderowi niebiesko – białych pieczę nad rządem.

Zobacz też: Król Jordanii ostrzega Trumpa i Izrael: aneksja Zachodniego Brzegu grozi „ogromnym konfliktem”

Gantz jako były szef sił zbrojnych został w rządzie Netanjahu ministrem obrony i wicepremierem, po 18 miesiącach politycy mają zamienić się pełnionymi stanowiskami.

„Ludzie pragnęli jedności i właśnie to uzyskali” – przekazał Netanjahu w parlamencie, powołując się na chęć uniknięcia czwartych wyborów i potrzeby krajowej walki z kryzysem koronawirusa. W swoim wystąpieniu do władzy ustawodawczej Gantz przekazał, że: „Największy kryzys polityczny w historii Izraela się skończył”.

Zobacz też: Izraelskie wojsko potraktowało wypadek samochodowy jako atak, kierowca został zastrzelony

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Po ustanowieniu nowego rządu Netanjahu jest gotowy kontynuować swój plan rozszerzenia suwerenności Izraela na osiedla żydowskie i dolinę Jordanu na okupowanym Zachodnim Brzegu.

Dyskusja o aneksji palestyńskiego terytorium były jednym z kluczowych punktów w rozmowach koalicyjnych. Palestyńczycy zdecydowanie sprzeciwili się takiemu posunięciu, w odpowiedzi domagają się międzynarodowych sankcji przeciwko Izraelowi. Zwiększyło to napięcie na Zachodnim Brzegu Jordanu i w Strefie Gazy i spowodowało wzrost konfliktów między Palestyńczykami i izraelskim wojskiem.

Zobacz też: 15-letni Palestyńczyk zabity przez izraelskie wojsko

Kresy.pl/Reuters
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz