Premier Izraela Benjamin Netanjahu przedstawił w niedzielę przed parlamentem swój nowy, koalicyjny rząd – informuje Reuters. Tym samym zakończył trwający ponad rok impas polityczny.

Jak przekazała Agencja Prasowa Reuters, w niedzielę premier Izraela Benjamin Netanjahu przedstawił parlamentarzystom nowy rząd. Do zawiązania gabinetu doszło po umowie o podziale władzy z byłym rywalem premiera, Bennym Gantzem (Niebiesko – biali). Porozumienie otworzyło drogę do przystąpienia do obiecanej de facto aneksji części okupowanego Zachodniego Brzegu.

Zgodnie z porozumieniem z Gantzem, Netanjahu pozostanie premierem przez 18 miesięcy, po czym przekaże liderowi niebiesko – białych pieczę nad rządem.

Zobacz też: Król Jordanii ostrzega Trumpa i Izrael: aneksja Zachodniego Brzegu grozi “ogromnym konfliktem”

Gantz jako były szef sił zbrojnych został w rządzie Netanjahu ministrem obrony i wicepremierem, po 18 miesiącach politycy mają zamienić się pełnionymi stanowiskami.

“Ludzie pragnęli jedności i właśnie to uzyskali” – przekazał Netanjahu w parlamencie, powołując się na chęć uniknięcia czwartych wyborów i potrzeby krajowej walki z kryzysem koronawirusa. W swoim wystąpieniu do władzy ustawodawczej Gantz przekazał, że: “Największy kryzys polityczny w historii Izraela się skończył”.

Zobacz też: Izraelskie wojsko potraktowało wypadek samochodowy jako atak, kierowca został zastrzelony

Po ustanowieniu nowego rządu Netanjahu jest gotowy kontynuować swój plan rozszerzenia suwerenności Izraela na osiedla żydowskie i dolinę Jordanu na okupowanym Zachodnim Brzegu.

Dyskusja o aneksji palestyńskiego terytorium były jednym z kluczowych punktów w rozmowach koalicyjnych. Palestyńczycy zdecydowanie sprzeciwili się takiemu posunięciu, w odpowiedzi domagają się międzynarodowych sankcji przeciwko Izraelowi. Zwiększyło to napięcie na Zachodnim Brzegu Jordanu i w Strefie Gazy i spowodowało wzrost konfliktów między Palestyńczykami i izraelskim wojskiem.

Zobacz też: 15-letni Palestyńczyk zabity przez izraelskie wojsko

Kresy.pl/Reuters

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply