Władze Niemiec starają się zmniejszyć atrakcyjność kraju dla migrantów. Jednym z pomysłów jest obowiązek pracy nawet za 80 centów za godzinę.

Jeden ze starostów w w niemieckiej Turyngii wprowadził obowiązkową pracę dla osób ubiegających się o azyl zakwaterowanych w mieście. Mają sprzątać ośrodek i teren wokół niego. Jeśli odmówią, ich zasiłki zostaną obniżone, nawet o 180 euro miesięcznie – informuje w czwartek Deutsche Welle.

Dodatkowo wielu powiatach we wschodnich landach wprowadzana jest praktyka zastępowania wypłaty świadczeń pieniężnych w gotówce kartami płatniczymi. Chodzi o ukrócenie procederu przesyłania pieniędzy do krajów ich pochodzenia.

W lutym 2024 roku około 700 tys. osób z ośmiu najważniejszych krajów pochodzenia azylantów (m.in. Syrii i Afganistanu) było zarejestrowanych w urzędzie pracy jako osoby zdolne do zatrudnienia, lecz mniej niż połowa z nich była w stanie podjąć pracę. “Wszyscy pozostali byli w szkole, na szkoleniu, na kursach językowych lub integracyjnych albo zajmowali się wychowaniem dzieci i opieką. Ponadto ponad dwie trzecie osób ubiegających się o azyl szuka stanowiska jedynie na poziomie pomocniczym” – zwraca uwagę DW.

Przeczytaj: Imigranci fałszują świadectwa ojcostwa, aby dostać prawo pobytu Niemczech

Imigranci, których wnioski o azyl zostały odrzucone, teoretycznie powinni wyjechać z Niemiec. Jednak zdecydowana większość tego nie czyni. Przewidziano dla nich zatrudnienie przy sprzątaniu parków czy ulic za 80 centów za godzinę – podkreśla Rzeczpospolita.

Kolejnym krokiem jest przyspieszenie deportacji cudzoziemców.

W styczniu niemiecki Bundestag zagłosował za przyjęciem ustawy pozwalającej na szybszą i sprawniejszą deportację osób, którym odmówiono w Niemczech azyluDomagał się tego niemiecki rząd.

Zwracaliśmy uwagę, że z sondażu ośrodka infratest dimap dla programu “Panorama” w niemieckiej telewizji ARD wynika, iż imigranci w Niemczech boją się deportacji. Wyniki badania wskazywały, że 51 procent mieszkańców RFN o migracyjnym pochodzeniu przyznaje, że doniesienia o planach masowych deportacji budzą w nich strach lub duży strach.

Zobacz także: Niemcy. Co czwarty pracownik ma imigranckie pochodzenie

dw.com / rp.pl /  Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply