Radosław Sikorski w swoją pierwszą oficjalną podróż zagraniczną jako szef MSZ udał się na Ukrainę.

W piątek rano nowy minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski poinformował o swojej pierwszej wizycie zagranicznej. Udał się do Kijowa.

Na razie Ministerstwo Spraw Zagranicznych nie podało planu wizyty oraz planowanych spotkań szefa polskiej dyplomacji. Radosław Sikorski odwiedza Kijów po raz pierwszy jako szef MSZ, natomiast wcześniej, jeszcze jako europoseł, osobiście odwiedzał Ukrainę w czasie wojny.

 

Według spekulacji medialnych, jednym z głównych tematów w obecnych relacjach Polski i Ukrainy może być protest przewoźników na granicy.

Przeczytaj: Zełenski uważa, że PiS przegrał wybory przez embargo na zboże z Ukrainy

Czytaj także: Ukraina oczekuje odblokowania granicy, rozważa przekierowanie transportu przez inne kraje

Radosław Sikorski kierował Ministerstwem Spraw Zagranicznych od 2007 do 2014, czyli przez cały czas, gdy szefem rządu był Tusk. Później, do końca rządów PO-PSL, był marszałkiem Sejmu. Później oświadczył, że ma dość polityki i wyjechał z Polski do Wielkiej Brytanii. Od 2019 roku jest posłem KO do Parlamentu Europejskiego. Ponadto, od kilku lat Sikorski ma również swoją wieś w województwie kujawsko-pomorskim. Zgodnie z decyzją MSWiA jego posiadłość została uznana za oddzielną osadę Chobielin-Dwór. W swoich wypowiedziach niejednokrotnie zajmował stanowisko radykalnie proukraińskie i probrukselskie, podkreślając zarazem bezwzględną konieczność pogłębiania integracji w ramach Unii Europejskiej, w przypadku Polski opierając się na Niemczech, a także Francji. Jest też jednym z inicjatorów prac, których celem miałoby być utworzenie unijnych sił zbrojnych, podporządkowanych Brukseli. Jest zdecydowanym zwolennikiem dalszego wspierania Ukrainy przez Zachód w jej walce z Rosją, zachęcając Stany Zjednoczone do dalszego zaangażowania w szeroką pomoc militarną dla Ukraińców.

Przeczytaj:

Sikorski twierdzi, że rząd PiS rozważał “rozbiór Ukrainy”. Jest komentarz premiera

Sikorski: UPA to ukraiński ekwiwalent Żołnierzy Wyklętych

Sikorski: Kto próbuje wyprowadzić Polskę z UE jest zdrajcą

Interia.pl / Kresy.pl

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. jaro7
    jaro7 :

    To oczywiste,sługa odwiedził pana.Ja pisałem że w tej materii zmiana rządu nic nie da,z deszczu pod rynnę.I na tym popłynął jak PiS ,tylko ile szkód wyrządzą to az strach pomyśleć.