Czaputowicz chce poprawy relacji z Rosją

W wywiadzie dla rosyjskiej telewizji polski minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz wyraził wolę normalizacji relacji między Warszawą a Moskwą.

“Polska i Rosja – kraje sąsiadujące i między naszymi politykami, i społeczeństwami powinny istnieć normalne stosunki. Obecnie tych relacji nie można nazwać dobrymi, one są napięte, ale my chcielibyśmy ich polepszenia” – agencja informacyjna RIA Nowosti zacytowała wywiad jakiego szef polskiej dyplomacji udzielił w środę rosyjskiej telewizji RBK.

W czasie wywiadu Czaputowicz zadeklarował, że jest zainteresowany spotkaniem ze swoim rosyjskim odpowiednikiem Siergiejem Ławrowem. Polski minister spraw zagranicznych wyraził przekonanie, że tego rodzaju dwustronne spotkanie można zorganizować przy okazji najbliższej ministerialnej sesji na forum Rady Europy.

W wywiadzie dla RBK Czaputowicz mówił o historii drugiej wojny światowej, stwierdzając między innymi, że ZSRR odegrał “główną rolę” w pokonaniu III Rzeszy. RIA Nowosti przytacza kolejne elementy wywiadu. Czaputowicz wyraził nadzieję na wznowienie dialogu w sprawach historii między Polską i Rosją podkreślając, że strona polska nie stawia żadnych warunków wstępnych dla rozpoczęcia takich rozmów. Obniżyć temperaturę dyskusji w tych kwestiach miałyby wspólne prace historyków z obu państwa, także na archiwalnych dokumentach – źródłach z epoki, zaproponował polski minister.

W przeddzień rocznicy wkroczenia Armii Czerwonej do Warszawy ministerstwo obrony Rosji opublikowało w sieci dokumenty dotyczące powstania warszawskiego i „wyzwolenia Warszawy” przez Armię Czerwoną oraz jednostki 1 Armii Wojska Polskiego. Na ich podstawie Rosja kłamliwie oskarżyła Armię Krajową o wymordowanie pozostałych w stolicy Ukraińców i Żydów, a także o prowadzenie działalności terrorystycznej. Później Putin zapowiedział, że rosyjskie władze „zamkną ohydną gębę  tym, którzy próbują przeinaczać historię” za granicą „za pomocą prawdy historycznej”. Jako przykład dla rosyjskiej polityki historycznej Putin postawił Izrael i to w jaki sposób elity tego państwa odnoszą się do kwestii ludobójstwa Żydów w Europie w czasie drugiej wojny światowej.

ria.ru/kresy.pl

3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. gotan
    gotan :

    patrząc na tego typa jako ministra (MSZ)…to w najlepszym razie kojarzy się z ubogim intelektualnie,żeby nie powiedzieć iż ma zaburzenia z zespołem Downa . I tak wygląda polityk,który reprezentuje interes narodowy Polski. Tragedia to mało powiedziane…Daleko nie odbiega o” trzeciej osoby w państwie”.Przygłup,przygłupem pogania..