Niemieckie władze szukają posterunków chińskiej policji

Władze Hesji sprawdzają, czy na terenie ich kraju związkowego działają tajne posterunki chińskiej policji. Ostatnio MSZ Holandii potwierdziło funkcjonowanie analogicznych placówek na terytorium ich kraju.

„Władze Hesji sprawdzają, czy we Frankfurcie istnieje biuro chińskiego rządu używane jako posterunek policji” – powiedział w sobotę rzecznik prasowy resortu spraw wewnętrznych w stolicy Hesji, Wiesbaden. W działania zaangażowane są policja kryminalna i Urząd Ochrony Konstytucji.

Jak informowaliśmy, w środę holenderskie media poinformowały, że Chiny założyły nielegalne biura policji w Amsterdamie i Rotterdamie. Formalnie Chińczycy mieszkający w Niderlandach mogą się tam udawać w sprawach administracyjnych, takich jak odnowienie prawda jazdy. W rzeczywistości mają służyć do wywierania presji na Chińczyków krytycznych wobec władzy w ChRL. Holenderskie MSZ podkreśla, że posterunki są nielegalne.

Organizacja pozarządowa Safeguard Defenders, która zajmuje się głównie przypadkami łamania praw człowieka w Chinach, zidentyfikowała 54 zagraniczne posterunki chińskiej policji w 30 państwach. W samej Hiszpanii, gdzie organizacja ma swoją siedzibę, zlokalizowała dziewięć takich miejsc. W Niemczech ma się znajdować jeden posterunek, w Holandii – dwa.

Według Safeguard Defenders nieformalne posterunki policji powstały początkowo w celu ochrony zamorskich Chińczyków przed oszustwami ze strony ich rodaków. Znalazły jednak także zastosowanie jako narzędzia służące “dyscyplinowaniu” rodaków mieszkających za granicą .

Dochodzenie w sprawie “komisariatów” wszczęła także kanadyjska policja federalna – trzy “komisariaty” mają znajdować się w  metropolii Toronto. Śledztwo rozpoczęto również w Hiszpanii.

Organizacja Safeguard Defenders opublikowała w tym roku raport na temat nielegalnych placówek chińskiej policji na całym świecie, opisując mechanizmy “wymuszonego powrotu” do Chin. Wobec emigrantów mają być stosowane zastraszanie i prześladowanie. “Groźby to głównie ostrzeżenia, że członkowie rodziny zostaną aresztowani lub że zdarzy się coś gorszego, jeśli uciekinier nie wróci. W przypadkach typu drugiego wysłannikami mogą być również chińscy policjanci pracujący nielegalnie w kraju, gdzie znajduje się cel” – tłumaczono.

Według hiszpańskiej organizacji działania policji chińskiej wpisują się w trwającą od 2014 r. operację “Polowanie na Lisa”, której celem miało być przymuszenie do powrotu do Chin osób oskarżanych o korupcję.

Między kwietniem 2021 a lipcem 2022 chińska policja miała „namówić” 230 tys. emigrantów do „dobrowolnego” powrotu do Chin.

Zobacz także: Chiny kupiły udziały w największym niemieckim porcie

Kresy.pl / dw.com / tv24.pl / safeguarddefenders.com

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply