Prezydent USA Donald Trump potwierdził w poniedziałek, że USA zredukują do 25 tysięcy liczbę wojskowych, którzy stacjonują w Niemczech. Przyczyną ma być nieosiągnięcie odpowiedniego poziomu wydatków na obronę przez Niemcy. Jak pisaliśmy, dziennik „Wall Street Journal” informował o takich planach na początku czerwca. Część amerykańskich sił miałaby zostać przeniesiona do Polski.

W poniedziałek prezydent USA Donald Trump potwierdził, że USA zredukują liczbę wojskowych stacjonujących w Niemczech do 25 tys., co ma być spowodowane nieosiągnięciem przez Niemcy poziomu wydatków na obronę przewidzianych przez NATO – podaje agencja „Reuters”. Jak podawaliśmy, amerykański dziennik „Wall Street Journal” informował o takich planach na początku czerwca. Pojawiały się także informacje sugerujące, że część sił USA miałaby trafić do Polski.

Agencja „Reuters” podaje, że Trump podczas spotkania z dziennikarzami zasugerował, że Niemcy nie wydają na obronność tyle, ile NATO od nich oczekuje.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Dziennik „Wall Street Journal” napisał 5 czerwca, że Trump polecił Pentagonowi do września wycofanie z Niemiec 9,5 tys. amerykańskich wojskowych. Ich łączna liczba w kraju miałaby spaść do 25 tys. Jak pisaliśmy, ewentualnie plany wycofania wojsk USA z Niemiec były wówczas krytykowane przez niemieckich polityków.

Agencja „Reuters” poinformowała z kolei, potwierdzając te informacje, że część z opisywanych oddziałów miałaby trafić do Polski, a także innych krajów NATO. Reszta wróciłaby do USA. Konkretne liczby nie zostały podane. Agencja powoływała się na anonimowe źródło w administracji Stanów Zjednoczonych.

Poniedziałkowy komentarz prezydenta USA stanowi pierwsze oficjalne potwierdzenie opisywanych informacji.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Decyzja dotycząca ograniczenia liczby amerykańskich żołnierzy w Niemczech została skrytykowana przez Partię Demokratyczną, a także część deputowanych Partii Republikańskiej. Zdaniem niektórych amerykańskich parlamentarzystów, taki krok może zaszkodzić bezpieczeństwu USA, zwiększając pozycję Rosji.

Agencja podaje, że Ambasador Niemiec w USA Emily Haber potwierdziła w poniedziałek, że niemieckie władze otrzymały informacje dotyczące redukcji amerykańskiego personelu wojskowego. Wyraziła opinię, że wojska USA chronią „bezpieczeństwo transatlantyckie”, nie zaś tylko jej państwo.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Jak pisaliśmy, prezydent Donald Trump, wygłosił w sobotę przemówienie w klasie Akademii Wojskowej West Point. Obiecywał że zadaniem kadetów będzie obrona „żywotnych interesów Ameryki”, a nie toczenie „niekończących się wojen” w odległych krajach. Przypomniał także, że jako prezydent wycofał wojska z Syrii i nakłonił sojuszników USA na całym świecie, aby płacili więcej za zaangażowanie sił amerykańskich w ich obronę.

reuters.com / kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz