W opinii rządów Francji i Niemiec, Unia Europejska powinna nadal wydawać wizy tym rosyjskim obywatelom, którzy nie są związanie z rządem w Moskwie, jak np. studenci czy naukowcy.

Jak podała w sobotę agencja informacyjna Bloomberg, Francja i Niemcy są przeciwne wprowadzeniu całkowitego zakazu wydawania unijnych wiz obywatelom Federacji Rosyjskie. Takie, wspólne stanowisko obu krajów zostało zawarte w liście do ministrów spraw zagranicznych państw członkowskich Unii Europejskiej. We wtorek w Pradze odbędzie się ich nieformalne posiedzenie, poświęcone tej sprawie.

Jak podano, Francja i Niemcy twierdzą, że UE powinna nadal wydawać wizy rosyjskim obywatelom, którzy nie są związanie z rządem w Moskwie. Dotyczyć ma to przede wszystkim studentów, naukowców, specjalistów oraz artystów.

 

„Rozumiejąc obawy niektórych państw członkowskich w tym kontekście, nie powinniśmy lekceważyć transformacyjnej mocy osobistego doświadczania życia w systemach demokratycznych, zwłaszcza dla przyszłych pokoleń” – brzmi fragment listu, cytowany przez Bloomberg.

Za wprowadzeniem całkowitego zakazu wizowego dla Rosjan opowiadają się Polska, Czechy, Dania, Finlandia oraz państwa bałtyckie. Czechy, sprawujące obecnie prezydencję w Unii Europejskiej poinformowały, że zakaz wydawania wiz dla wszystkich obywateli Rosji mógłby uzupełnić unijne sankcje wobec Moskwy. Ponadto, do wstrzymania wydawania obywatelom Rosji wiz przez kraje członkowskie UE niejednokrotnie wzywał prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski.

Agencja Bloomberg dodaje, że podczas spotkania szefów dyplomacji krajów unijnych w Pradze ma być dyskutowana propozycja kompromisowa. Zakłada ona, że Rosjanie będą musieli przechodzić dodatkowe procedury biurokratyczne i uiszczać wysokie opłaty, by otrzymać krótkoterminowe wizy do UE.

Przypomnijmy, że wcześniej propozycji zakazu wjazdu Rosjan do UE sprzeciwił się szef dyplomacji Unii Europejskiej, Josep Borrell. Dodał, że UE nie powinna otwierać drzwi dla oligarchów, ale „jest wielu Rosjan, którzy chcą uciec z kraju, bo nie chcą żyć w takiej sytuacji”.

Również kanclerz Niemiec Olaf Scholz jest przeciwny zakazowi wydawania wiz dla Rosjan. Jego zdaniem takie posunięcie byłoby wymierzone we wszystkich obywateli, także tych niewinnych.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Polska nie wydaje wiz turystycznych obywatelom Rosji od kilku miesięcy. Otrzymują je jedynie ci Rosjanie, którzy z racji wykonywanej pracy muszą przekroczyć granicę polsko-rosyjską.

Wiceminister Spraw Zagranicznych Piotr Wawrzyk informował wcześniej, że Polska pracuje nad przygotowaniem koncepcji, która pozwoli na niewydawanie Rosjanom wiz.

Rzecznik PiS, Radosław Fogiel, zapowiedział, że Polska zbuduje koalicję państw na rzecz wprowadzenia zakazu wydawania wiz Rosjanom na poziomie UE.

W połowie sierpnia br. fiński rząd podjął decyzję o znacznym zmniejszeniu liczby wiz turystycznych przyznawanych obywatelom Rosji. Ich wydawanie będzie ograniczone do około 10 proc. obecnego poziomu.

Także Bułgaria po wydaleniu kilkunastu bułgarskich pracowników dyplomatycznych i konsularnych z Moskwy zaprzestała wydawania wiz Rosjanom. Na podobny krok zdecydowała się również Estonia. Rosjanie posiadający wizy Schengen wydane przez Estonię nie będą mogli z nich skorzystać, by wjechać na jej terytorium.

W czerwcu Czechy zdecydowały, że nie będą wydawać wiz, ani zezwoleń na pobyt obywatelom Rosji i Białorusi.

Bloomberg / Censor / rmf24.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply