Władze Czech zdecydowały się na radykalny ruch na wobec obywateli Rosji i Białorusi, którzy będą mieli problem z wjechaniem do środkowoeuropejskiego państwa.

Czechy nie będą wydawać wiz, ani zezwoleń na pobyt obywatelom Rosji i Białorusi, podała agencja informacyjna Interfax. Środek ten będzie stosowany do końca marca 2023 r. O jego zastosowanie zawnioskowało miejscowe Ministerstwo Spraw Zagranicznych uzyskując poparcie rządu.

Rząd Czech motywuje swoją decyzją względami bezpieczeństwa narodowego oraz wolą wywarcia presji na Rosję atakująca Ukrainę, oraz na Białoruś, która politycznie popiera Moskwę i zapewnia platformę oraz wsparcie materiałowe i logistyczne rosyjskim siłom zbrojnym.

Czeski rząd podkreślił, że obywatelom Rosji i Białorusi, którzy się do tego kwalifikują nadal będą wydawane wizy humanitarne. Tydzień temu Ministerstwo Spraw Zagranicznych Republiki Czeskiej opublikowało program „Społeczeństwo obywatelskie”, w ramach którego kraj zamierza przyjąć 500 prześladowanych przez władze Białorusinów i Rosjan.

Władze Czech zaznaczają również, że prawo nie będzie działać wstecz czyli nie uniemożliwi przyjazdu tym Rosjanom i Białorusinom, którzy już posiadają wizy oraz nie zaszkodzi osobom o takim obywatelstwie już posiadającym zezwolenie na pobyt w Czechach i pragnącym je przedłużyć.

Czechy wstrzymały wydawanie wiz obywatelom Rosji jeszcze 24 lutego, a więc w dniu rozpoczęcia rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Wycofały też zgodę na funkcjonowanie konsulatów Rosji w Brnie i Karlowych Warach.

interfax.ru/kresy.pl

 

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz