Szef dyplomacji Unii Europejskiej Josep Borrell sprzeciwił się propozycji zakazu wjazdu Rosjan do UE.

„Zakaz wjazdu wszystkim Rosjanom nie jest dobrym pomysłem. Powinniśmy być bardziej selektywni” – powiedział Borrell podczas konferencji prasowej w Hiszpanii.

Dodał, że UE nie powinna otwierać drzwi dla oligarchów, ale “jest wielu Rosjan, którzy chcą uciec z kraju, bo nie chcą żyć w takiej sytuacji”.

Borrell powiedział, że niektóre kraje podjęły już szereg środków w zakresie zakazu wydawani wiz, których inne kraje UE nie popierają, zauważając, że lepiej byłoby najpierw omówić sprawę na szczeblu UE.

W poniedziałek wiceszef polskiego MSZ oświadczył, że Polska domaga się, aby na poziomie unijnym wprowadzić restrykcyjną politykę zaprzestania wydawania wiz turystycznych dla Rosjan.

„Nie mówimy tutaj o odpowiedzialności zbiorowej tylko o słusznym odebraniu specjalnych przywilejów, bo takie przywileje zostały w latach 90-tych nadane umową pomiędzy UE a Rosją o specjalnym ułatwieniu w wydawaniu wiz i dzisiaj ta ścieżka jest uproszczona, dlatego, że takie porozumienie cały czas funkcjonuje. Trzeba wypowiedzieć to porozumienie. My się za tym opowiadamy” – oświadczył.

Polska nie wydaje wiz turystycznych obywatelom Rosji od kilku miesięcy. Otrzymują je jedynie ci Rosjanie, którzy z racji wykonywanej pracy muszą przekroczyć granicę polsko-rosyjską.

Wiceminister Spraw Zagranicznych Piotr Wawrzyk informował wcześniej, że Polska pracuje nad przygotowaniem koncepcji, która pozwoli na niewydawanie Rosjanom wiz.

W ubiegłym tygodniu fiński rząd podjął decyzję o znacznym zmniejszeniu liczby wiz turystycznych przyznawanych obywatelom Rosji. Ich wydawanie będzie ograniczone do około 10 proc. obecnego poziomu.

Także Bułgaria po wydaleniu kilkunastu bułgarskich pracowników dyplomatycznych i konsularnych z Moskwy zaprzestała wydawania wiz Rosjanom. Na podobny krok zdecydowała się również Estonia. Rosjanie posiadający wizy Schengen wydane przez Estonię nie będą mogli z nich skorzystać, by wjechać na jej terytorium.

W czerwcu Czechy zdecydowały, że nie będą wydawać wiz, ani zezwoleń na pobyt obywatelom Rosji i Białorusi.

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz jest przeciwny zakazowi wydawania wiz dla Rosjan. Jego zdaniem takie posunięcie byłoby wymierzone we wszystkich obywateli, także tych niewinnych.

Minister spraw zagranicznych Czech, które obecnie przewodniczą Unii Europejskiej, Jan Lipavsky chce dyskusji na temat zawieszenia wydawania wiz dla obywateli Rosji na spotkaniu ministrów spraw zagranicznych państw UE w Pradze pod koniec miesiąca.

Kresy.pl / eurointegration.com.ua

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply