Pociski Taurus nie są obecnie wytwarzane, ponieważ przemysł zbrojeniowy nie może ich produkować na zapas, bez zamówień ze strony odbiorców – powiedział szef niemieckiego oddziału MBDA, Thomas Gottschild. Tymczasem od miesięcy Ukraina apeluje do niemieckiego rządu o dostarczenie tej broni.

Koncern MBDA, producent pocisków manewrujących Taurus, naciska na niemiecki rząd, by szybciej podejmował decyzje dotyczące zamówień dla branży zbrojeniowej. “Możemy działać znacznie lepiej i szybciej tutaj, w Niemczech” – oświadczył szef niemieckiego oddziału MBDA, Thomas Gottschild. Wyraził opinię, że istnieje jeszcze spory potencjał do szybszego pozyskiwania sprzętu obronnego.

Podkreślił, że pociski Taurus nie są obecnie wytwarzane, ponieważ przemysł zbrojeniowy nie może ich produkować na zapas, bez zamówień ze strony odbiorców.

“To wyzwanie dla naszej branży, gdy produkcja zostaje przerwana tak, jak w przypadku rakiet Taurus. Dzieje się tak, ponieważ nasi dostawcy, którzy często są małymi i średnimi firmami, wstrzymują produkcję części i podzespołów w takich przypadkach” – powiedział Gottschild.

Zwrócił uwagę, że w przypadku nowych zamówień dostawcy muszą najpierw zreorganizować się i zabezpieczyć na przykład dopływ surowców. Tymczasem z uwagi na duży globalny popyt obecnie utrzymują się wąskie gardła, zwłaszcza w przypadku surowców potrzebnych do produkcji materiałów wybuchowych.

“Przemysł zbrojeniowy potrzebuje stałego obciążenia dla zachowania produkcji” – podkreślił. Jak dodał, “to wystarczy, aby opłacało się utrzymywać łańcuchy dostaw, przyrządy pomiarowe i inny sprzęt na najwyższym poziomie oraz zachować wiedzę i umiejętności pracowników”.

Od miesięcy Ukraina apeluje do niemieckiego rządu o dostarczenie rakiet Taurus. Niechęć niemieckiego rządu do dostarczenia tej broni wynika z obawy przed eskalacją wojny poprzez zapewnienie Ukrainie środków do uderzania w cele w Rosji.

Niemieccy parlamentarzyści odrzucili w marcu nowy apel opozycji do rządu o wysłanie na Ukrainę rakiet manewrujących dalekiego zasięgu Taurus. Tymczasem minister spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii David Cameron zasugerował, że Niemcy powinny wymienić rakiety Taurus na brytyjskie rakiety Storm Shadows, aby Ukraina mogła zostać wyposażona w broń dalekiego zasięgu.

Według wyników ankiety instytutu socjologicznego INSA dla gazety Bild am Sonntag, w Niemczech 49 proc. respondentów najnowszego sondażu sprzeciwia się dostarczeniu Ukrainie rakiet dalekiego zasięgu Taurus. Od głosu wstrzymało się 16 proc. respondentów, a poparło ten pomysł 35 proc.

dw.com / tagesschau.de / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply