Szef niemieckiej CDU Friedrich Merz uważa, że przyznanie uchodźcom z Ukrainy prawa do zasiłku obywatelskiego było błędem. Jego zdaniem, ukraińscy uchodźcy powinni pracować.

Jedynie około 20 procent z ponad miliona przebywających w Niemczech ukraińskich uchodźców pracuje. Szef największej niemieckiej partii opozycyjnej CDU Friedrich Merz uważa, że to zdecydowanie za mało. Podczas noworocznego przyjęcia Izby Przemysłowo-Handlowej (IHK) w Duesseldorfie Merz wezwał do zmiany dotychczasowej polityki.

Szef CDU wyraził opinię, że gdyby więcej ukraińskich uchodźców podjęło pracę, odciążyłoby to niemieckie państwo.

Przeczytaj: Jednodniowe wyjazdy Ukraińców po świadczenia do Polski – ZUS i ministerstwo zaprzeczają

Niemiecki polityk jako przykład podał Polskę, gdzie – według niego – pracuje ok. 90 procent uchodźców z Ukrainy (dane NBP z kwietnia wskazywały zdecydowanie niższy odsetek – około 60 proc.), oraz Holandię, gdzie odsetek ten sięga 60 proc.

Lider CDU skrytykował fakt, że ukraińscy uchodźcy mają prawo do zasiłku obywatelskiego. Od 2023 roku zastąpił on zasiłek dla bezrobotnych Hartz IV i wynosi obecnie 563 euro miesięcznie. Obywatele Ukrainy w Niemczech otrzymują więc znacznie wyższe świadczenia od państwa niż osoby starające się o azyl.

Zdaniem Merza, podjęta dwa lata temu przez rząd federalny i kraje związkowe decyzja, że uchodźcy z Ukrainy “praktycznie natychmiastowo” mają być uprawnieni do zasiłku obywatelskiego, “prawdopodobnie była błędem”. “Zamiast tego państwo powinno wysłać ludziom sygnał: ‘Chcemy byście jak najszybciej powrócili na rynek pracy'” – ocenił.

Zobacz: 800 plus i inne świadczenia rodzinne dla Ukraińców. Ukraińskie media tłumaczą, jak je uzyskać

Czytaj również: 2,6 mld złotych na świadczenia socjalne dla Ukraińców – wynika z danych rządu

Także w Polsce uchodźcy z Ukrainy otrzymali szerokie świadczenia socjalne.

Jak informowaliśmy, liczba świadczeń wypłaconych przez ZUS cudzoziemcom w programie Rodzina 500 plus za okres pierwszej połowy 2023 roku wyniosła ponad 2 mln. Tak wynika z danych Zakładu. Większość środków otrzymali Ukraińcy.

Należy w tym kontekście przypomnieć wyniki sondażu Zespołu Badawczego Openfield z lutego ub. r. Aż 60,4 proc. respondentów uważa, że pomoc w postaci świadczeń udzielanych przez państwo jest lepsza dla uchodźców z Ukrainy, niż dla nich samych.

Także wyniki sondażu przeprowadzonego przez badaczy Uniwersytetu Warszawskiego oraz Akademii Ekonomiczno-Humanistycznej w Warszawie wskazują, że ankietowani zwracają uwagę na „roszczeniową postawę” Ukraińców. Są też przeciwni szerokim świadczeniom socjalnym dla Ukraińców.

Jednocześnie, pracodawcy zatrudniający uchodźców z Ukrainy domagają się pilnego przedłużenia im legalnego pobytu, ułatwień przy zatrudnianiu i świadczeń jak np. 500 plus, obawiając się, że bez jeszcze bardziej proimigracyjnej polityki Ukraińcy wyjadą na Zachód.

dw.com / Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. jaro7
    jaro7 :

    Wiecie jak sie to skończy? Ukraińcy przyjada do Polski i będą nas doic bo Polska to “bogaty” kraj który chętnie rozdaje pieniądze polskich podatników obcym.Kto “bogatemu” zabroni?