Rosjanie zajęli Switłodarśk

Ukraińskie władze potwierdziły, że rosyjska armia zajęła miasteczko Switłodarśk w obwodzie donieckim na Ukrainie.

O przejęciu kontroli przez Rosjan nad Switłodarśkiem poinformowało we wtorek Wilne Radio, które z kolei powołuje się na słowa naczelnika wojskowej administracji miasta Serhija Hoszki.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

731 PLN    (3.32%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Według Hoszki rosyjscy żołnierze pojawili się w mieście we wtorek rano. „Obecnie wywieszają swoją szmatę [rosyjską flagę – red.] na budynku administracyjnym – powiedział Hoszko. Ponadto urzędnik przekazał, że uzbrojeni Rosjanie patrolują Switłodarśk sprawdzając dokumenty mieszkańców.

„Mieszkańcy, z którymi rozmawiam, mówią, że nie widzą zbyt wielkiej ich obecności. Są pewne grupy po 5 osób”- powiedział szef wojskowej administracji miasta.

Jak podaje Wilne Radio, miejscowi mieszkańcy piszą w mediach społecznościowych, że rosyjscy żołnierze wkroczyli do Switłodarśka rano 24 maja między godzinami 8 a 9 czasu miejscowego.

Wilne Radio podaje, że dzień wcześniej Rosjanie zajęli wieś Myroniwśkyj, położoną na północny wschód od Switłodarśka i przygotowywali się do szturmu miasta. Brak jednak doniesień, by Switłodarśk został zajęty w wyniku szturmu.

Ukraińska telewizja TSN zauważyła, że w pobliżu Switłodarśka znajduje się elektrociepłownia Wuhleriwśka, o największej mocy na Ukrainie. Obiekt znajduje się jednak na drugim brzegu rzeki Łuhań, omijającej Switłodarśk od zachodu.

Switłodarśk nie leży bezpośrednio w strefie, w której obecnie toczą się najcięższe walki pomiędzy siłami rosyjskimi a ukraińskimi. Jak podało w poniedziałek ministerstwo obrony Ukrainy, wysiłki Rosjan koncentrowały się na kierunkach bachmuckim i siewierodonieckim, gdzie próbuje się okrążyć jednostki ukraińskie w rejonie Siewierodoniecka i Łysiczańska oraz wyjść na administracyjną granicę obwodu ługańskiego.

Kresy.pl / freeradio.com.ua / tsn.ua

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz