W 2023 roku Narodowy Bank Polski zakupił 130 ton złota, gromadząc jedne z kilkunastu największych zasobów na świecie – podaje Bankier.pl. Prezes NBP zapowiedział dalsze zakupy kruszcu.

Jak podaje serwis Bankier.pl, Narodowy Bank Polski oficjalnie potwierdził, że w grudniu nie zwiększył zasobów złota. Tak wynika z opublikowanych w piątek danych o płynnych aktywach i pasywach obcych. Na koniec grudnia 2023 roku NBP posiadał 11,532 mln uncji złota, czyli tyle samo co na koniec listopada ub. roku.

Tym samym, w całym 2023 roku Narodowy Bank Polski zwiększył rezerwy złota łącznie o 130 ton złota. Polskie rezerwy złota powiększyły się do 358,7 ton, co daje nam na 17. miejscu na świecie lub jeśli nie uwzględniać instytucji międzynarodowych: Europejskiego Banku Centralnego (506,5 ton złota) oraz Międzynarodowego Funduszu Walutowego (2 814 t).

 

Jeszcze w grudniu ub. roku prezes NBP Adam Glapiński mówił, że realizowana jest strategia „intensywnych zakupów złota”. Deklarował, że docelowo polski bank centralny zamierza dojść do poziomu 20 proc. rezerw w złocie, z uwagi na „niespokojne czasy”. Przekonywał, że „ratingi międzynarodowe i handel międzynarodowy patrzy, ile rezerw złota ma dany bank”, a posiadanie dużych ilości tego kruszcu sprawia, że kraj jest postrzegany jako wiarygodny.

Bankier.pl potwierdza, że osiągnięcie 20-procentowego udziału złota w polskich rezerwach walutowych oznaczałoby konieczność kontynuacji zakupów. Na koniec grudnia 2023 r. wartość aktywów rezerwowych NBP wyniosła 193,8 mld dolarów. Złoto stanowiło tu 23,8 mld USD, czyli 12,3 proc.

Przypomnijmy, że w 2022 roku prezes NBP deklarował, że bank centralny zamierza dokupić kolejne 100 ton złota, ale widoczne działania w tym względzie podjęto dopiero w kwietniu 2023 roku.

Według ostatniego dostępnego raportu Światowej Rady Złota, w III kwartale ub. roku największymi nabywcami złota Ludowy Bank Chin (78 ton) oraz Narodowy Bank Polski (57 ton).

Przeczytaj: Polska wciąż powiększa rezerwy złota

Bankier.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply