Narodowy Bank Polski, Komisja Europejska i Narodowy Bank Ukrainy zawarły umowę o tzw. współpracy bliźniaczej na rzecz Narodowego Banku Ukrainy (NBU). Projekt potrwa 21 miesięcy. Jego budżet – 1 mln euro – będzie finansowany przez KE – poinformował wczoraj NBP.

Współpraca bliźniacza (ang. twinning) oznacza przekazywanie wiedzy eksperckiej i tzw. dobrych praktyk, szkolenia oraz doradztwo w określonych umową dziedzinach.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

Narodowy Bank Polski w realizacji projektu będzie wspierany przez Bank Litwy, występujący w charakterze tzw. młodszego partnera, oraz ekspertów z banków centralnych Grecji, Niderlandów, Portugalii, Szwecji, Węgier oraz Europejskiego Banku Centralnego.

„Celem współpracy bliźniaczej jest wsparcie banku centralnego Ukrainy w realizacji niektórych funkcji nadzoru bankowego, rozwój elementów systemu płatniczego, a także wzmocnienie planowania strategicznego oraz współpracy z instytucjami międzynarodowymi. Realizacja projektu potrwa 21 miesięcy, a jego budżet – w całości finansowany przez Komisję Europejską – wynosi 1 mln euro” – podał w komunikacie NBP.

Bank podkreślił, że NBU jest ważną instytucją szeroko rozumianej administracji publicznej Ukrainy, który oprócz prowadzenia polityki monetarnej i sprawowania nadzoru nad sektorem bankowym, jest także odpowiedzialny za m.in. realizację niektórych postanowień układu stowarzyszeniowego między Unią Europejską (UE) a Ukrainą.

„Konsorcjum NBP i Banku Litwy będzie zatem realizować projekt, który pośrednio ma wspierać zdolności NBU do aktywnego udziału w procesie stowarzyszenia Ukrainy z UE” – napisano w komunikacie.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

„Powierzenie realizacji tego europejskiego projektu Narodowemu Bankowi Polskiemu jest potwierdzeniem wysokiej pozycji polskiego banku centralnego na arenie międzynarodowej, w tym w obszarze programów pomocowych oraz jako uznanego ośrodka wiedzy eksperckiej w zakresie ekonomii i finansów” – stwierdzono.

Ostatnio w Kijowie gościł szef unijnej dyplomacji Josep Borrell. Oświadczył on, że UE może przekazać Ukrainie makrofinansową pomoc w wysokości 1,2 mld euro, jeśli będzie współpracować z Międzynarodowym Funduszem Walutowym i spełniać wymogi dotyczące praworządności. Jak informowaliśmy, w swoim artykule podsumowującym wizytę Borrell napisał, że powiedział prezydentowi Wołodymyrowi Zełenskiemu, iż „Unia Europejska nie jest organizacją charytatywną, ani bankomatem”.

Borrell poinformował także, że „w ciągu kilku dni” wróci na Ukrainę wraz z przewodniczącym Rady Europejskiej Charlesem Michelem i wspólnie udadzą się do Donbasu, by zapoznać się z sytuacją związaną z bezpieczeństwem.

Kresy.pl / biznes.interia.pl / epravda.com.ua

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz