Narodowy Bank Polski, Komisja Europejska i Narodowy Bank Ukrainy zawarły umowę o tzw. współpracy bliźniaczej na rzecz Narodowego Banku Ukrainy (NBU). Projekt potrwa 21 miesięcy. Jego budżet – 1 mln euro – będzie finansowany przez KE – poinformował wczoraj NBP.

Współpraca bliźniacza (ang. twinning) oznacza przekazywanie wiedzy eksperckiej i tzw. dobrych praktyk, szkolenia oraz doradztwo w określonych umową dziedzinach.

Narodowy Bank Polski w realizacji projektu będzie wspierany przez Bank Litwy, występujący w charakterze tzw. młodszego partnera, oraz ekspertów z banków centralnych Grecji, Niderlandów, Portugalii, Szwecji, Węgier oraz Europejskiego Banku Centralnego.

“Celem współpracy bliźniaczej jest wsparcie banku centralnego Ukrainy w realizacji niektórych funkcji nadzoru bankowego, rozwój elementów systemu płatniczego, a także wzmocnienie planowania strategicznego oraz współpracy z instytucjami międzynarodowymi. Realizacja projektu potrwa 21 miesięcy, a jego budżet – w całości finansowany przez Komisję Europejską – wynosi 1 mln euro” – podał w komunikacie NBP.

Bank podkreślił, że NBU jest ważną instytucją szeroko rozumianej administracji publicznej Ukrainy, który oprócz prowadzenia polityki monetarnej i sprawowania nadzoru nad sektorem bankowym, jest także odpowiedzialny za m.in. realizację niektórych postanowień układu stowarzyszeniowego między Unią Europejską (UE) a Ukrainą.

“Konsorcjum NBP i Banku Litwy będzie zatem realizować projekt, który pośrednio ma wspierać zdolności NBU do aktywnego udziału w procesie stowarzyszenia Ukrainy z UE” – napisano w komunikacie.

“Powierzenie realizacji tego europejskiego projektu Narodowemu Bankowi Polskiemu jest potwierdzeniem wysokiej pozycji polskiego banku centralnego na arenie międzynarodowej, w tym w obszarze programów pomocowych oraz jako uznanego ośrodka wiedzy eksperckiej w zakresie ekonomii i finansów” – stwierdzono.

Ostatnio w Kijowie gościł szef unijnej dyplomacji Josep Borrell. Oświadczył on, że UE może przekazać Ukrainie makrofinansową pomoc w wysokości 1,2 mld euro, jeśli będzie współpracować z Międzynarodowym Funduszem Walutowym i spełniać wymogi dotyczące praworządności. Jak informowaliśmy, w swoim artykule podsumowującym wizytę Borrell napisał, że powiedział prezydentowi Wołodymyrowi Zełenskiemu, iż „Unia Europejska nie jest organizacją charytatywną, ani bankomatem”.

Borrell poinformował także, że “w ciągu kilku dni” wróci na Ukrainę wraz z przewodniczącym Rady Europejskiej Charlesem Michelem i wspólnie udadzą się do Donbasu, by zapoznać się z sytuacją związaną z bezpieczeństwem.

Kresy.pl / biznes.interia.pl / epravda.com.ua

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply