Narodowy Bank Węgier ogłosił decyzję ws. zwiększenia rezerw złota z 3,1 do 31,5 tony, tłumacząc to „długoterminowymi celami strategii narodowej i gospodarczej”. Zakupione w tym miesiącu złoto trafiło już na Węgry.

Narodowy Bank Węgier ogłosił we wtorek decyzję ws. dziesięciokrotnego zwiększenia rezerw złota, z 3,1 do 31,5 tony. Węgierski bank centralny kupił złoto po raz pierwszy od 1986, a poziom rezerw w złocie nie był tak wysoki od 70 lat – podaje agencja MTI. Obecnie, 31,5 ton złota w posiadaniu Węgier ma wartość około 1,24 mld dolarów.

Rada Monetarna Narodowego Banku Węgier zdecydowała się na tak znaczące zwiększenie rezerw złota biorąc po uwagę długoterminowe cele strategii narodowej i gospodarczej. Jak poinformowano, złoto zakupiono w tym miesiącu. Dzięki temu, udział złota w międzynarodowych rezerwach Węgier wzrósł do 4,4 procenta, co ma odpowiadać średniej w krajach regionu pozostających poza strefą euro.

Przeczytaj także: Polska kupiła latem 9 ton złota

Podano również, że zapasy złota zostały już w pierwszej połowie października przewiezione na Węgry. Budapeszt podkreśla konieczność posiadania rezerw złota w kraju, gdyż wzmacnia to stabilność finansową i może wzmocnić zaufanie rynków do węgierskiej gospodarki.

W komunikacie opublikowanym przez Narodowy Bank Węgier napisano, że złoto wciąż pozostaje jednym z najbezpieczniejszych aktywów na świecie, a jego znaczenie w strategii polityki narodowej i gospodarczej ostatnio się zwiększyło.

Węgierski bank centralny przypomina na swojej stronie internetowej, że składował złoto od swojego powstania w 1924 roku. Przed wojną osiągnęły one poziom 30 ton, które w czasie światowego konfliktu były składowane w skarbcu w Spital am Pyhrn na terytorium dzisiejszej Austrii. Wkrótce po wojnie władze Węgier ściągnęły złoto na powrót do Budapesztu. Na początku lat 70 XX wieku węgierskie rezerwy złota sięgnęły poziomu 65-70 ton, jednak coraz większe kłopoty socjalistycznej gospodarki zredukowały je do wielkości 50 ton w 1989 roku.

Po transformacji ustrojowej, nowe władze chętnie sprzedawały złoto, by inwestować środki w innego rodzaju środki tezauryzacji bądź w celu spekulacji. W 1992 roku poziom rezerw złota spadł poniżej 10 ton, a potem szybko do zaledwie 3,1 tony. Obecnie dyrekcja Narodowego Banku Węgier stawia za priorytet gromadzenie rezerw złota, mając w pamięci kryzys finansowy roku 2008, który bardzo poważnie odbił się na węgierskiej gospodarce, a także wielki atak spekulacyjny na węgierską walutę – forinta, który w 2011 roku poważnie skomplikował sytuację węgierskich finansów.

„W normalnych warunkach, złoto ma cechę budowania zaufana, tzn. może odgrywać stabilizującą rolę i pełnić funkcję głównej linii obrony w ekstremalnych warunkach rynkowych lub w czasach zmian strukturalnych w międzynarodowym systemie finansowym lub głębokich kryzysów geopolitycznych” – podkreśla Narodowy Bank Węgier. Zaznacza też, że w ostatnich latach szereg krajów zdecydowało się ponownie przyznać złotemu kruszcowi dominującą rolę jako tradycyjne aktywa rezerw i stąd zwiększają one ilość złota w swoich zasobach.

Przypomnijmy, że w marcu br. węgierski bank centralny zdecydował o przeniesieniu do kraju rezerw złota, które przechowywane były dotychczas w londyńskim skarbcu.

MTI / dailynewshungary.com / Kresy.pl

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply