Narodowy Bank Węgier ogłosił decyzję ws. zwiększenia rezerw złota z 3,1 do 31,5 tony, tłumacząc to „długoterminowymi celami strategii narodowej i gospodarczej”. Zakupione w tym miesiącu złoto trafiło już na Węgry.

Narodowy Bank Węgier ogłosił we wtorek decyzję ws. dziesięciokrotnego zwiększenia rezerw złota, z 3,1 do 31,5 tony. Węgierski bank centralny kupił złoto po raz pierwszy od 1986, a poziom rezerw w złocie nie był tak wysoki od 70 lat – podaje agencja MTI. Obecnie, 31,5 ton złota w posiadaniu Węgier ma wartość około 1,24 mld dolarów.

Rada Monetarna Narodowego Banku Węgier zdecydowała się na tak znaczące zwiększenie rezerw złota biorąc po uwagę długoterminowe cele strategii narodowej i gospodarczej. Jak poinformowano, złoto zakupiono w tym miesiącu. Dzięki temu, udział złota w międzynarodowych rezerwach Węgier wzrósł do 4,4 procenta, co ma odpowiadać średniej w krajach regionu pozostających poza strefą euro.

Przeczytaj także: Polska kupiła latem 9 ton złota

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Podano również, że zapasy złota zostały już w pierwszej połowie października przewiezione na Węgry. Budapeszt podkreśla konieczność posiadania rezerw złota w kraju, gdyż wzmacnia to stabilność finansową i może wzmocnić zaufanie rynków do węgierskiej gospodarki.

W komunikacie opublikowanym przez Narodowy Bank Węgier napisano, że złoto wciąż pozostaje jednym z najbezpieczniejszych aktywów na świecie, a jego znaczenie w strategii polityki narodowej i gospodarczej ostatnio się zwiększyło.

Węgierski bank centralny przypomina na swojej stronie internetowej, że składował złoto od swojego powstania w 1924 roku. Przed wojną osiągnęły one poziom 30 ton, które w czasie światowego konfliktu były składowane w skarbcu w Spital am Pyhrn na terytorium dzisiejszej Austrii. Wkrótce po wojnie władze Węgier ściągnęły złoto na powrót do Budapesztu. Na początku lat 70 XX wieku węgierskie rezerwy złota sięgnęły poziomu 65-70 ton, jednak coraz większe kłopoty socjalistycznej gospodarki zredukowały je do wielkości 50 ton w 1989 roku.

Po transformacji ustrojowej, nowe władze chętnie sprzedawały złoto, by inwestować środki w innego rodzaju środki tezauryzacji bądź w celu spekulacji. W 1992 roku poziom rezerw złota spadł poniżej 10 ton, a potem szybko do zaledwie 3,1 tony. Obecnie dyrekcja Narodowego Banku Węgier stawia za priorytet gromadzenie rezerw złota, mając w pamięci kryzys finansowy roku 2008, który bardzo poważnie odbił się na węgierskiej gospodarce, a także wielki atak spekulacyjny na węgierską walutę – forinta, który w 2011 roku poważnie skomplikował sytuację węgierskich finansów.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

„W normalnych warunkach, złoto ma cechę budowania zaufana, tzn. może odgrywać stabilizującą rolę i pełnić funkcję głównej linii obrony w ekstremalnych warunkach rynkowych lub w czasach zmian strukturalnych w międzynarodowym systemie finansowym lub głębokich kryzysów geopolitycznych” – podkreśla Narodowy Bank Węgier. Zaznacza też, że w ostatnich latach szereg krajów zdecydowało się ponownie przyznać złotemu kruszcowi dominującą rolę jako tradycyjne aktywa rezerw i stąd zwiększają one ilość złota w swoich zasobach.

Przypomnijmy, że w marcu br. węgierski bank centralny zdecydował o przeniesieniu do kraju rezerw złota, które przechowywane były dotychczas w londyńskim skarbcu.

MTI / dailynewshungary.com / Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz