Polska wciąż powiększa rezerwy złota

W październiku Polska kolejny raz w tym roku zwiększyła swoje zasoby złota.

Jak wynika z nowych dany Narodowego Banku Polskiego, polskie zasoby złota uległy zwiększeniu. W październiku NBP zwiększył zasoby złota do 10,930 mln uncji z 10,729 mln uncji w październiku oraz 10,108 mln uncji raportowanych na koniec sierpnia br. Tak wynika z danych o płynnych aktywach i pasywach w walutach obcych.

Portal Bankier.pl zaznacza, że tym samym zostały potwierdzone jego wcześniejsze obliczenia. Na początku listopada br. obliczał, że w ubiegłym miesiącu NBP nabył ponad 6 ton złota, zwiększając rezerwy kruszcu do blisko 340 ton.

 

Dodajmy, jak pisaliśmy wcześniej, że w sierpniu Narodowy Bank Polski ponownie zwiększył rezerwy złota. Tak wynikało z obliczeń Bankier.pl. Pozycja „złoto monetarne” w oficjalnych aktywach rezerwowych wyceniana była na 19,65 mld dolarów. Miało to być około 10,108 mln uncji. Dla porównania, na koniec lipca NBP oficjalnie raportował posiadanie 9,628 mln uncji złota. Tym samym, w sierpniu w bilansie banku centralnego przybyło 480 tys. uncji złota.

Portal oceniał wówczas, że polskie rezerwy kruszcowe najprawdopodobniej są już większe od tych, którymi dysponuje Wielka Brytania.

W tym roku, Polska kupowała złoto przez kilka miesięcy, począwszy od kwietniu do sierpnia. Najwięcej zakupiono w lipcu – 22,4 tony. Z kolei wcześniej pozyskano łącznie prawie 49 ton.

Aktualnie, jak podaje Bankier.pl, od początku tego roku polskie rezerwy złota powiększyły się łącznie o 85,7 ton.

Przypomnijmy, prawie dwa lata temu, w październiku 2021 roku, Polska znajdowała się na 11. miejscu w Europie oraz na 23. na świecie pod względem ilości posiadanego złota. Prezes NBP prof. Adam Glapiński zapowiadał wówczas dalsze zakupy. Kilka tygodni wcześniej Glapiński oświadczył, że chce wycofać ze skarbca w Londynie ok. 50 ton złota i przewieźć je do Polski.

W tamtym czasie, zasoby złota NBP wynosiły 230 ton. Duża część została zakupiona w 2019 roku. NBP skupił wówczas ponad 125 ton złota. Bank centralny także w kwietniu, maju i czerwcu zwiększał zasoby złota. W lipcu postanowił pozbyć się części kruszcu.

W 2022 roku szef NBP kilka razy deklarował zamiar dokupienia kolejnych 100 ton złota, ale zapowiedzi te nie zostały wówczas zrealizowano.

Należy też przypomnieć, że po roku 2008 banki centralne krajów zachodnich nagle przestały wyprzedawać rezerwy złota, których przez poprzednie 20 lat się pozbywały. Jednocześnie, zaczęły je skupować Chiny, Rosja, Indie, Turcja i Kazachstan, a po 2018 również Polska i Węgry.

Bankier.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply