NATO wycofa swoich żołnierzy z Afganistanu

Sekretarz Generalny NATO Jens Stoltenberg poinformował, że sojusz zgodził się wycofać swoich około 7000 nieamerykańskich żołnierzy z Afganistanu, aby dopasować się do decyzji prezydenta USA Joe Bidena o wycofaniu wszystkich amerykańskich żołnierzy z kraju począwszy od 1 maja – poinformowała AP News w środę.

Jak poinformowała w środę AP News, Sekretarz Generalny NATO Jens Stoltenberg poinformował, że sojusz zgodził się wycofać swoich około 7000 nieamerykańskich żołnierzy z Afganistanu, aby dopasować się do decyzji prezydenta USA Joe Bidena o wycofaniu wszystkich amerykańskich żołnierzy z kraju począwszy od 1 maja.

Stoltenberg powiedział, że pełne wycofanie nastąpi „w ciągu kilku miesięcy”. Obecnie w Afganistanie znajduje się od 7000 do 7500 żołnierzy NATO spoza USA. Obecność wojsk amerykańskich wynosi około 2000.

„Zdecydowaliśmy się teraz rozpocząć wycofanie wszystkich wojsk NATO z Afganistanu, począwszy od pierwszego maja” – powiedział Stoltenberg w środę. „Planujemy zakończyć wycofywanie wszystkich naszych żołnierzy w ciągu kilku miesięcy”.

„Razem udaliśmy się do Afganistanu, razem poprawiliśmy naszą pozycję i jesteśmy zjednoczeni w wspólnym wyjeździe” – powiedział. Dodał, że wszelkie ataki na wycofujące się siły NATO wywołałyby zdecydowaną odpowiedź sojuszu.

Stoltenberg ujawnił decyzję wkrótce po tym, jak Biden formalnie ogłosił swoje plany wycofania się i po spotkaniu z sekretarzem stanu Antony Blinkenem i sekretarzem obrony Lloydem Austinem w siedzibie NATO w Brukseli.

Blinken i Austin spędzili dzień na rozmowach z wyższymi rangą urzędnikami z państw sojuszu.

Zobacz też: Biden zamierza ogłosić wycofanie wojsk z Afganistanu do 11 września

„To nie jest łatwa decyzja i jest to decyzja, która wiąże się z ryzykiem i wymaga, abyśmy nadal koncentrowali się na Afganistanie” – powiedział Stoltenberg. „To nie koniec, ale początek nowego sposobu radzenia sobie z Afganistanem”.

Na wspólnej konferencji prasowej ze Stoltenbergiem, Blinken i Austin powtórzyli, że sojusz wszedł razem do Afganistanu i razem odejdzie. Ale wszyscy trzej utrzymywali, że ani USA, ani NATO nie opuszczą kraju pomimo zbliżającego się wycofania.

Austin powiedział, że Stany Zjednoczone będą „starały się nadal finansować kluczowe zdolności, takie jak Afgańskie Siły Powietrzne i Skrzydło Misji Specjalnych i będziemy starać się nadal płacić pensje dla afgańskich sił bezpieczeństwa”. Od wielu lat rząd USA wydaje kilka miliardów dolarów rocznie na wsparcie sił afgańskich.

„Sprowadzenie naszych żołnierzy do domu nie oznacza zakończenia naszych stosunków z Afganistanem ani naszego wsparcia dla tego kraju” – powiedział Blinken. „Nasze wsparcie, zaangażowanie i determinacja pozostają”.

Austin powiedział także, że wojsko USA po wycofaniu się z Afganistanu będzie utrzymywać „zdolności” antyterrorystyczne w regionie, aby wywierać presję na ekstremistyczne grupy działające w Afganistanie. Zapytany o szczegóły, odmówił wyjaśnienia, gdzie te siły amerykańskie będą rozmieszczone lub w jakiej liczbie.

Zobacz też: Biden ogłasza zakończenie “najdłuższej wojny Ameryki”

Kresy.pl/AP News

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply